Vatandaşın saygınlık görme boyutunda yine ilk sırada olduğu bir seçim süreci yaşanırken, böyle hayatiyet arz eden bir konuda birkaç kelam etmeden olmaz dedik ve aldık kalemi elimize.


Eskilerin deyimi ile girelim konuya ve "çoğu gitti, azı kaldı" diye başlayalım, ülkemizdeki 86 milyon insanın her ferdini tüm hücre ve dokularına kadar ilgilendiren iki hayati seçim ile ilgili düşüncelerimizi paylaşmaya. Tabi bu düşüncelerin sadece yazanı bağladığını da belirterek.


Yaşıyor olduğunun,olmadığının bilincinde olan olmayan tüm ülke insanı, iktidarı ele geçirme çabası içinde olan tüm muhalefet partileri ve 21 yıllık hükümranlığı yitirmemek için hemen her şeyi yapabileceğinin sinyallerini veren iktidar partisi ,yani AKP, yani Cumhur İttifakı, aslında sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan saatlerini tamamen 14 Mayıs'taki seçime kurmuş durumdalar.


Muhalefet ve iktidarın vaatler yarışında, açık artırma ihalelerini aratmayacak şekilde "benden de bir fazlası" taktiğini uyguladıkları sürecin son 4 gününe girdik hayırlısı ile...


Aday gösterildikleri illerde, seçilemeyecek sıralara yerleştirilen milletvekili adaylarının gazlarının alınıp, genel merkezlerine sitem ve isyanlarının normale dönmesinden ardından...


İktidar partisi, muhalefete en acımasız boyutta eleştirilerini sıralayıp, 21 yıldır el atmadığı tüm toplumsal yaralara merhem olmak için, muhalefetten kopya çektiği her türlü vaatte bulunurken, her seçim sürecinde olduğu gibi bu işinin yoğunluğunda milyonlarca varil petrol çıkarmayı da ihmal etmiyor!


Muhalefet yani Millet İttifakı mı? Onlar vaat yarışında iktidardan biraz ilerdeler.


Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçmene nerede ise ülkedeki tüm sorunları çözme "Söz"ü veriyor ve ülke insanından mutlaka sandığa gitmelerini ve ülkeyi mevcut konuma taşıyan iktidara oy vermemeleri istiyor ve ülkede iktidar boyutunda kan değişiminin kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.


İktidar ise örneği ilk defa bu seçimde görüldüğü üzere, her seçimde istifa eden bakanları istifa ettirmemekle kalmıyor. Onları seçilebilecekleri il ve sıralardan aday göstererek seçilebilmeleri için devletin tüm koşullarını seferber ediyor.


İki ayrı ittifakın kıyasıya mücadele ettiği bu yarışın mitinglerine katılımlara ve kamuoyu araştırmalarının sonuçlarına bakıldığında, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlunun, zaman zaman değişken de olsa gözle görülür bir şekilde önde olması ve seçimi ilk turda bitirmek için olağanüstü bir performans gösteriyor olması.


Biraz daha sabır, şunun şurasında kaldı 4 gün. 15 Mayıs sabahı perçem düşüp kel göründüğünde, insanların kafalarına taş attıranların mı, toplumsal barışa davet edip helallik isteyenlerin mi, dini kendi tekellerinde zanneden kitaplıların mı, yoksa "kitapsızlıkla"suçladıklarının mı, soğanı 30 lira yapanların mı, emekliye asgari ücret tutarında bayram ikramiyesi vermeyi taahhüt edenlerin mi, kısaca suyu taşıyanın mı , testiyi kıranın mı kazanacağını hep birlikte göreceğiz.

İnsanın en kıymetli kutsallarından biri olan oy tercihlerinin sandığa girdiği biçimde çıkarak ülke yönetimine yansıyacağı, kazananın da, kaybedenin de aşırılıklara ve üzüntülere meydan vermeyeceği bir sonucun ülke insanının yaşamına yansımasını tüm samimiyetimle diliyorum.


Sevgi ile kalın,

Bekir Demirci