Evet sevgili okurlar, ülkemizde önümüzdeki yıl yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin startı verildi ve tarihi belli oldu. Yeni bir 5 yıllık vaatler döneminin finalinin yapılacağı tarih, 31 Mart 2024. Seçim tarihinin adının konmasıyla da, seçimlerde adaylık düşünen siyasi figürler de bir süredir devam ettirdikleri politik antrenmanlarının temposunu moda deyimle bir tık daha artırdılar. Genele baktığımızda siyasi partiler bir yandan il ve ilçe kongrelerini gerçekleştirirlerken, genel başkan adayları bir yandan da olağan ve olağanüstü genel kurullarının alt yapılarını oluşturmakta, öte yandan da, ağır ağır da olsa Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını kamuoyuna sunmaya başladılar.
Eskilerin deyimi ile “ öküz ölüp,ortaklık bittiği”, sadakat ve ahde vefa kavramlarının bizim ülke siyasetinde yeri olmayıp, “ BABA”nın “ dün dündür,bugün bugündür” şiarı düsturumuz olduğu için, 6’ lı masa bileşenlerinden Akşener ve Babacan’ın, “ 81 ilde kendi adayları ile seçime gireceklerini açıklayarak, millet ittifakını tarihe gömüp, AKP’nin ekmeğine kalınca bir tabaka yağ sürmeleri ile de yepyeni bir seçim süreci de başlamış oldu.
Değerli Dostlar;
Biz isterseniz yukarıdakileri “ memleketi kurtarma” çabaları ile baş başa bırakarak , titreyip kendimize  dönelim, olmayan politik öngörülerimizle yerel seçimlerin yaşadığımız kentte Gerze’mizdeki yansımalarına bir göz atalım. Söz konusu olan yerel seçim ve belediyeler olduğu için, ömrünün 30 yıla yakın bir bölümünü bu kuruna vermiş biri olarak, bu konuda 3-5 kelam etme hakkını kendimde görme hadsizliğini de mazur görürsünüz umarım. Bilmenizi istediğim bunlar sadece beni bağlayan görüşler ve ben de doğaldır ki herkes gibi tarafım, benim de gönlümde kazanmasını istediğim bir aslan elbette yatıyor. Bu kadar ütü yeter sanırım, gelelim mevzua.
Gerze’nin şehir imar planını önüne koysan, belediye binasının yerini gösteremeyecek olan bazılarının o kurumun başkanlığına, bazılarınınsa, muhtarlığına aday oldukları mahallenln bırakın sınırlarını, kaç cadde ve sokaktan oluştuğunu bilmedikleri mahallelere aday oldukları bir seçim sürecine daha girdik. İlçemize hayırlara vesile olur inşallah.
Gelelim her kent sakininin doğumundan ölümüne kadar her aşamada hayatına dokunan böylesine yaşamsal öneme haiz kurumu yönetmeye talip haklarında bilgi sahibi olabildiğim adayları kısaca tanıtmaya.
Adaylığını ilk olarak yaklaşık 3 yıl önce, “ben bu ilçeyi hemşerilerimle beraber, mevut olan ve süreç içinde ihtiyaçtan kaynaklanıp, yine onlardan gelecek taleplerle birlikte üreteceğimiz projelerle daha iyi yönetmeye ve hak ettiği konuma taşımaya hazırım” ifadeleri ile açıklayan aday adayı Bülent ERYILMAZ oldu. Samimiyetle, cıvıklık ve politik dalkavukluğu birbirine karıştırmadığı, başka kusur bulamadıkları için bazı çevrelerce, “kimse tanımıyor, yüzü gülmüyor ve selam vermiyor” gibi abzürt yakıştırmalarla eleştirilen, müteahhitlerden ilçeye otopark yapılmak için toplanan 35 milyon lıranın ve otoparkların nerede olduğu sorularına Gerzeli olarak ilgili dönem belediye yöneticilerinden cevap bekleyen sorularıyla gündem olan ve halen alamayan, evli,1 çocuklu. emekli Gümrük Başmüfettişi bir Gerzeli.Yolu açık olsun.
Adaylığını ikinci olarak açıklayan ve adaylar arasında en renkli ve medyatik olanı, bir dönem Dikmen ilçesi Belediye Başkanlığı da yapmış olan,7 ay kadar kısa bir süre de olsa beraber çalışma olanağı bulduğum, yani tanıdığım iş insanı Hüseyin Yüksek. Yüksek’ i öne çıkaran ise seçim vaatleri. Soyadı gibi çıtayı öylesine YÜKSEK tutmuş ki, yetişebilene, aşabilene aşk olsun. Deyim yerinde ise yok yok. Seçilirse ve vaatlerini gerçekleştirebilirse 2-3 yıl sonra Gerze’yi kimse tanıyamaz, adeta bir Avrupa kenti oluruz.  Biz projelerden birinin BARAJ, diğerinin de HASTANE olduğunu belirtelim ve varın gerisini siz hayal edin. Bu arada kendisinin hayırseverliğine işaret etmezsek kendisine haksızlık etmiş oluruz. Bu hayırseverlik Gerze’ye bir diyaliz merkezi hediye edebilecek boyutta. Onun da yolu açık olsun.
Gelelim 3. Adaya; Aday olup olmayacağı uzun süredir gündemi meşgul eden, bundan önceki 2 dönem CHP’den Gerze Belediye Başkanlığı yapmış ve aday olduğu 3.dönem şu an ki AKP’li Belediye Başkanına karşı kaybetmiş olan eski belediye Başkanı Osman Belovacıklı, durdu durdu, adaylık bombasını zamanlaması manidar bir şekilde, sonucundaki şaibe tartışma götüren CHP İlçe Başkanlığı seçiminden önce patlatıverdi. Anlaşılan o ki eski başkanın içindeki Gerze’ye hizmet aşkı henüz sönmemiş, projelerini gerçekleştirmek için 10 yıl yetmemiş olacak ki, göreve yeniden talip! Onun da yolu açık olsun.
Bir dönem daha adaylığını açıklayan mevcut başkan Cevat Şensoy’u tanıtmak kanımca ayıp olur, onu hepimiz tanıyoruz. 5 yıllık hizmetleri ile tekrar seçmenin karşısına çıkıp, oy isteyebileceğine göre, yaptıklarının seçmende karşılığı olduğuna inanıyor olmalı. Ne diyelim onun da yolu açık olsun.
Değerli Dostlar, aday konusunda son derece yoğun bir seçim süreci bizi bekliyor. Çünkü halen Deva İyi Parti,Gelecek ve Saadet Partisi henüz adaylarını açıklamadı bile.Benim anlamadığım milletvekilliğinden daha yoğun olan bu talebin nedeni. 30 yıla yakın hizmet vermiş olmaktan kaynaklanan tecrübemle diyebilirim ki.Layıkı ile yapılırsa en zor ve yıpratıcı bu göreve ilginin yoğunluğu.Hatta o kadar sıkıntılı ki, geçmişteki başkanlardan birinin 2 kez kalp krizi geçirmişliği, birinin ise görevde iken vefat etmişliği var.
Yenileri anlayabiliyorum da, eskilerin “bile bile ladesine” aklım ermiyor. Demek ki “insan çekeceği çekebileceği çileye aşık olabiliyor”, ya da ne bileyim belki de “ kavun tatlı”
Sonuç olarak diyorum ki; satın alınamayacak insan yoktur, yeter ki ihtiyacını iyi tespit et, miktarı iyi belirle. Siz siz olun eğer böyle bir düşünceniz varsa, hatırla gönülle,eş dost baskısına, 2 bardak rakıya,asla gerçekleşmeyecek iş vaadlerine gitmeyin. “Atacağınız taş ürküttüğünüz ördeğe, satacağınız onur,alacağınız rüşvete değsin”. Sonuçta her seçim gibi bu da geçecek, “atı alanlar Üsküdarı geçerken, alamayanlar, derede boğulmaya” devam edecek…
Sevgi ile kalın…