CHP Gerze Belediye Başkanı Aday Adayı Ahmet Uyanıksoy, Gerze’deki Hal’in bir sanat merkezine dönüştürüleceği açıkladı. Hal Projesi’yle ilgili, “birçok el emekçisi ve sanatçımıza iş imkanı sağlayacak” dedi.

Kadınların el emeği ürünleri de satarak aile bütçesine katkı sağlayabilmelerini Hal Projesi’yle birlikte hayata geçireceklerini açıklayan Uyanıksoy, “Hal’in alt katında bulunan dükkanlar çinicilik, ahşap, örgü, boyama, dokuma ve dönüşüm gibi alanlarda üretim yapan insanların olacak” şeklinde konuştu.

Uyanıksoy, Hal Projesi’yle ilgili olarak konuşmasının devamında şunları söyledi: “Halin iç bölümündeki orta alanda kafe oturma alanı olacak, üzeri yarasa tente ile kapatılacak. Burada bulunan dükkânları daha iyi bir adrese taşıyacağız kimse mağdur edilmeyecek. Alt katta bulunan bu dükkânlar evlerinde küçük atölyelerinde üreten insanların olacak, Ahşap tekne, çini, örgü, yöresel ürünler, dokumalar, dönüşüm işi yapanlar burada olacak. Bu adres hem üretim hem satış yeri olacak. Aynı zamanda burada zaman zaman açık hava toplantıları, tiyatro gösterileri, toplantılar yapılabilecek. Üst katlar yeniden düzenlenecek, konservatuar, kütüphane, bilgisayarlı okuma alanları, el sanatları kursları, bilgisayar ve dil kursları için kullanılacak. Dış bölümdeki dükkânlar tamamen kalacak. Burası turistlerin uğrak yeri olacak. Gerze’de sanatın sanatçının, el emeği işler yapanların adresi burası olacak. Özellikle kadınların el emeklerini üretebildikleri, satabildikleri aile bütçesine katkı sağladıkları bir merkeze dönüşecek. Halin içini tamamen düzenleyeceğiz, binalara otantik bir görünüm sağlayacağız. Müthiş bir aydınlatma yapacağız. Yine bu adreste yılın belli zamanlarında kermesler, küçük festivaller düzenleyeceğiz. Bu proje hal binasının bir sanat kültür merkezi olmasını sağlayacak. Birçok el emekçisi ve sanatçımıza iş imkânı sağlayacak, gençlerimize kaliteli zaman geçirme imkânı sağlayacak, turizm açısından bir alışveriş merkezi olacak, orta alandaki kafeteryada zaman geçirme imkânı olacak.”

Belovacıklı; "Çiçek Yerine Bağış Yapalım" Belovacıklı; "Çiçek Yerine Bağış Yapalım"