Yıllardır atıl durumda bulunan öğretmenevi inşaatının gençlik merkezi olarak değerlendirilmesi de yalan oldu. Bir çivi dahi çakılmayan bina çürümeye yüz tuttu.

2002 yılında yapımına başlanan ve kıyı kenar çizgisi ihlali nedeniyle inşaatı durdurulan ve o günden bu yana kaderi yılan hikayesine dönen öğretmenevi inşaatı, 21 senedir Gerze’nin yüz karası olarak liman mevkisinde görüntü kirliliğine neden oluyor.

Öğretmenevi İnşaatının Geçmişte Basına Yansımaları

Öğretmenevi inşaatının bulunduğu arsa 2002 yılında Gerze Belediyesi tarafından dönemin Gerze Belediye Başkanı Recai Kuruoğlu ve dönemin belediye meclisi tarafından 10 TL (eski parayla 10 Milyon Lira) gibi sembolik bir bedelle Sinop İl Özel İdaresi’ne devredildi. Devredildiği günden bu yana öylece kaderine terkedilen inşaatın arsası 2015 yılında dönemin Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı tarafından geri alınmak istendi ve konuyla ilgili bir çalışma yapılarak Sinop İl Genel Meclisi’nde temsil edilen partilerin grup başkanvekillerine sunuldu. 2015 yılı Haziran ayı Sinop İl Genel Meclisi Olağan Toplantısı’nda bu önerge dönemin Sinop İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili tarafından meclise sunulmuş ve yine AK Partili il genel meclis üyelerinin oylarıyla reddedilmişti. 23 Haziran 2017 tarihinde AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Burma, yap-işlet-devret modeliyle bu binanın yeniden Gerze’ye kazandırılacağını açıklamıştı.

7 Ocak 2021 tarihinde ise Gerze Belediyesi resmi internet sitesinde “Gençlik Merkezi İçin İncelendi” başlığıyla, “yıllardır atıl vaziyette duran ve görüntüsüyle ilçemize yakışmayan öğretmenevi binası sonunda değerlendiriliyor” şeklindeki giriş cümlesiyle ve Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy’un “binanın değerlendirilmesi açısından Gençlik Merkezi’ne dönüştürülmesi hususunda fikirlerimizi beyan etmiştik. Sinop Milletvekilimiz Sayın Dr. Nazım Maviş ve AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun’un da girişimleriyle düşüncelerimiz ciddi bir hal aldı. Bu kapsamda da Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürümüz ilgili bakanlık yetkilileriyle birlikte ilçemizi ziyaret ederek binada incelemelerde bulundu” şeklindeki açıklamalarıyla gençlik merkezine dönüştürüleceği gündeme gelmiş ve yetkililer binada incelemede bulunmuştu.

Gençlik Merkezi Projesi Görücüye Çıktı

Tarihler 20 Eylül 2021’i gösterdiğindeyse AK parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş sosyal medya hesabından bir gönderi yayımlamış ve gönderisinde “Gerzemizde uzun yıllardır atıl vaziyette olan eski öğretmenevi binamız, muhteşem bir projeyle Gençlik Merkezine dönüştürülerek bundan böyle gençlerimizin uğrak noktası olacak. Tamamlandığında, Türkiye’nin en güzel gençlik merkezlerinden biri olarak; sayısız etkinlik ve aktiviteyle Gerzeli gençlerimizi ağırlayacak” demişti. Yapılması planlanan gençlik merkezinin çizimlerinin de yer aldığı video ile “Gerze Gençlik Merkezi hayırlı olsun” denilmişti.

Son açıklamaların üzerinden iki yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen öğretmenevi ne gençlik merkezine çevrildi ne de bir çivi çakıldı. İnşaatın durdurulduğu günden bu yana, ilçemizin en çok turist çeken yeri olan liman mevkisinde atıl vaziyette duran öğretmenevi inşaatı için iki yıldır yeni bir gelişme bulunmamakta. Bizler de konuyla ilgili, üst caddede ikamet eden vatandaşlarla görüştük. Gazetemize konuşan vatandaşlar, "her dönem siyasilerin vaat listesinde yer alan ve siyasi bir koz olarak kullandıkları ama hiçbir zaman tamamlanamayan, yapılamayan veya yıkılamayan bina için yetkililerden girişimde bulunmalarını ve buranın değerlendirilerek Gerze halkının kullanımına açılmasını talep ediyoruz" dediler.

Osman Belovacıklı, Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan’ı Ziyaret Etti Osman Belovacıklı, Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan’ı Ziyaret Etti

Yapılması Planlanan Gençlik Merkezi Görselleri

genclik_merkezi_5genclikmerkezi_7genclik_merkezi_8genclik_merkezi_7genclik_merkezi_10genclik_merkezi_3

Dr. Nazım Maviş'in Sosyal Medya Hesabında Yayımlanan Video ve Ekran Görüntüsü

Gerze-mizde-uzun-yıllardır-atıl-vaziyette-olan-eski-Öğretmenevi-binamız-muhteşem-bir-projeyle-Gençlik-Merkezine-dönüştürülerek-bundan…-Instagram (1)

6 Haziran 2015 Tarihinde Gerze Gündem Haber İsimli Haber Sitesinde Yayımlanan Haber

Kendi-Önergelerini-Kendileri-Ret-Ettiler

23 Haziran 2017 Tarihinde Gerze'nin Sesi İsimli Haber Sitesinde Yayımlanan Haber

Yap-İşlet-Devret-Modeliyle-Gerze-ye-Kazandırılacak

7 Ocak 2021 Tarihinde Gerze Belediyesi'nin Resmi Sitesinde Yayımlanan Haber

GENÇLİK-MERKEZİ-İÇİN-İNCELENDİ-Gerze-Belediyesi