Gerze’de 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde, 28 Mayıs’taki siyasi atmosferden farklı bir seçim süreci bekleniyor. Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti’nin ittifak bloğunda yer almayıp kendi adaylarıyla Gerze’de seçime gireceği konuşuluyor.

Seçim tarihine doğru yaklaşıldıkça Gerze’de siyasi hareketlilik de başladı. Önce CHP’den Belediye Başkanı Aday Adayı olduğunu açıklayan Bülent Eryılmaz ile başlayan süreç, bağımsız aday olduğunu basın açıklamasıyla duyuran Gerzeli İş İnsanı Hüseyin Yüksek ile devam etti. Hemen ardından CHP’den Gerze Eski Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ve Ali Ateş’in aday adaylığı açıklamaları geldi. Ak Parti, MHP ve İYİ Parti kanadında herhangi bir adaylık açıklaması şu an için yapılmazken, kulislerden elde edilen duyumlara göre MHP ve İYİ Parti’nin kendi adaylarını kısa bir süre içerisinde açıklamaya hazırlandıkları gelen bilgiler arasında.

28 Mayıs 2023 seçim sürecinde MHP, Ak Parti Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklerken, İYİ Parti ise CHP Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemişti. Konjonktürden bakıldığında şu anda Gerze’de ittifakların olasılık dışı olduğu konuşuluyor. Gerze Postası’na gelen bilgilere göre, MHP’nin de İYİ Parti’nin de Gerze’nin tanınmış isimleriyle dirsek temasında bulunduğu, bu iki partiden de sürpriz adayların çıkacağı söyleniyor. Merkez sağ kökenli olacağı düşünülen adayların açıklamalarını Eylül ayı içerisinde yapmaları öngörülüyor.