CHP Gerze İlçe Başkanı Birol Sazak oldu. Birol Sazak ve Nihal Gündoğdu Saatci'nin yarıştı ilçe başkanlığı seçimlerinde Birol Sazak ipi göğüsledi.

CHP Gerze İlçe Başkanlığı Olağan Kongresi bugün Sedat Işıdı Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kongreye partililer ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, CHP Gerze İlçe Teşkilatı delegeleri yeni ilçe başkanını belirlemek için blok liste usulü sandık başına gitti.

Sandıktan çıkan sonuçlara göre, 105 delege ve yönetim kurulu seçmeninden 102 kişi oy kullandı. Geçerli 101 oyun 56'sını alan Birol Sazak, rakibi karşısında daha fazla oy alarak yeni CHP Gerze İlçe Başkanı seçildi.

Kongre divanı seçimiyle seçim süreci başladı. Divan Başkanı CHP Sinop İl Başkanı İnan Savaş Yüksel seçildi. Kongrede Yüksel, Gerze Eski Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ve CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz konuşma gerçekleştirdi.

Kongrede konuşan adaylardan Birol Sazak, "Türkmenlioğlu köyü doğumluyum. İlkokulu Dikmen'de okudum, Gerze'de orta ve lise öğrenimimden sonra Anadolu Üniversitesi İşletme ve ikinci olarak Erzurum Atatürk Üniversitesi Acil Afet Yönetimi mezunuyum. İş hayatımın tamamını 30 yıl Bursa'da tamamladım. 5 yıl gıda, otomotiv ve 24 yılımı 2 bin 500 kişinin çalıştığı tekstil sektörünün öncü büyük bir kuruluşunun departmanlarında yönetici olarak görev yaptım. Emekliliğim neticesinde 11 yıldır Gerze'de memleketimde sosyal hayatın içinde her alanda görevler almaktayım. Gerze sevdalısıyım. Cumhuriyet Halk Partimiz, Kurtuluş Savaşı mücadelesini vermiş ruhun içinden doğmuş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası olarak kurulmuştur. Bizler de hep beraber altı okun işareti doğrultusunda bu mücadeleyi devam ettiriyoruz.

IMG_0089

Değerli Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri, değerli delegelerim ben kendimi Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir neferi, dava gönüllüsü olarak gördüm. Atamızın bizlere emanet ettiği altı okun değerlerine sahip çıkmaya çalıştım. 11 yıldan bu yana Gerze ilçe örgütümüz içerisinde siz değerli üyelerimin bana verdiği görevleri yıllarca en iyi şekilde yapmaya gayret gösterdim. Gerze halkının 2019 yerel seçimlerinde bana verdiği Cumhuriyet Halk Partisi belediye meclis üyeliği görevimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım ve halende bu görevimi yapıyorum. Mecliste Gerze halkımızın zararına, belediyemiz kurumsal yapısına zarar verecek kararlara şiddetle karşı durdum, burada Cumhuriyet Halk Partisi Gerze İlçe Örgütümü en iyi bir şekilde temsil ettiğimin bilincindeyim. Aynı zamanda 4 buçuk yıldır ilçe yönetim kurulu üyesi olarak görevdeyim. Yönetim içerisinde yönetim kurulu arkadaşlarımın desteği ile bana verilen bilişim sorumluluğu, kadın ve gençlik kolları sorumluluğumu başarılı bir şekilde yürüttüm. Gençlik kolları yapılanmasında önemli ilerlemeler sağlayarak projeler oluşturarak uyguladım, gençlik örgütlenmesinde yerel gençlerimize önem verdim. Geleceğimiz olan Liseli gençlerimiz ile güçlü bağlar oluşturarak Gerze Halkçı liseliler örgütlenmesini başararak uyguladık. Kadın kollarımızın oluşturulma, yapılandırma ve çalışmalarında aktif olarak hep yanlarında oldum.

En son ülke genelinde girdiğimiz genel seçimlerde gece gündüz demeden evimin kapısını unutma pahasına tüm çalışmaların içerisinde bulundum. Gündüz seçim ziyaretlerine köylerimize mahallelerimize kapı kapı koşarken geceleri partide seçim günü için hazırlıklarını yaptım. Gençlerimizle birlikte elektrik direklerine, çatılara çıktım pankart astım. Afiş broşür asmaktan dolayı emniyette ifade verdim, gençlerimle karakolda tutuldum. Değerli delegelerim, ben partimin mutfağından geliyorum, emekten geliyorum, size söz değerli yönetimimle birlikte daha da çok, daha çok çalışacağız.

IMG_0072

Sizlere, Gerze'ye kendimi anlatmama ifade etmeme aslında pek gerek duymuyorum. Sizler çok değerli delegelerim hak, adalet, emek ve çalışmak benim tek felsefem. Sizlerin kararına desteğinize vicdanınıza yürekten inanıyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin en önemli karar vericisinin üyelerimin olmasını, şu anda uygulanan tüzüğün buna göre düzenlenmesini gönülden istiyorum. Ocu bucu adamcı zihniyetine ve buna yol açan bu delege siteminin son bulmasını istiyorum. Ben ilçe başkan adaylarımı, belediye başkan adaylarımı meclis üyelerimi milletvekili adaylarımı tüm parti üyelerimin sandığa giderek kendi oylarıyla seçilmesini partimizin adına yakışır şekilde cumhuriyet ve demokrasimizin değerlerini partimizin en tabanından tavanına yayılmasını istiyorum. Bizlerin parçalanmaya bölünmeye değil, tek yumruk birlikte olmaya çoğalmaya ihtiyacımız var. Listemi oluşturan yönetim kurulu üyelerimi hepiniz çok iyi tanıyorsunuz. Her kesimden çok değerli, deneyimli, üretken çalışkan isimler var, emekçi esnaf kadın arkadaşlarım var, gençlerim var. Yep yeni bem beyaz bir sayfa ile ilçe örgütümüzü ileriye taşıyacak değerli bir listeyle sizlerden onay istiyorum, destek bekliyorum.

IMG_0063

Sizleri selamlamadan önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çok önemli manevi sözleriyle sonlandırmak istiyorum. 'Benim iki büyük eserim vardır. Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir' demiştir.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti , yaşasın atamızın bizlere emanet ettiği Cumhuriyet Halk Partisi.

Zaman bölünme değil, birlik zamanı, tek yumruk zamanı. Sizleri, Cumhuriyet Halk Partisi ailemi çok seviyorum. Hepinizi canı gönülden selamlıyorum" dedi.

WhatsApp Image 2023-08-11 at 18.04.12

Kongrede konuşan diğer aday Av. Nihal Gündoğdu Saatci, "bugün burada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük emanetlerinden biri olan, bir asırlık geçmişi ile mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Cumhuriyet Halk Partisi'nin Olağan Gerze İlçe Kongresini bir bayram coşkusuyla yaşamaktayız. Her şeyden önce bugün için salonun fiziksel olarak hazırlanmasını sağlayan tüm emekçilere teşekkür ederek konuşmama başlamak istiyorum.

Sizlerin de bildiği gibi, 1927 yılında kabul edilen, partimizin dört ilkesi; "Cumhuriyetçilik", "Halkçılık", "Milliyetçilik" ve "Laiklik" ilkesi; sonrasında da, 1935 yılında bunlara eklenen "devletçilik" ve " devrimcilik" ilkeleri, yani 6 okumuz, hepimizin rehberi olmaya devam etmektedir. Hatta, memleketimizin içinde bulunduğu ağır politik ve sosyo-ekonomik şartlar, bu ilkelere daha çok sarılmak zorunda olduğumuzu bize her geçen gün açıkça göstermektedir. Bu bilinç ve sorumlulukla hareket eden ve şu anda bu salonu dolduran tüm aydınlık yüzleri saygıyla selamlıyorum.

IMG_0060

Kıymetli üyelerimiz,

Ben ve Yönetim Kurulu'nda yer alan değerli dava arkadaşlarım, Yeşil Liste'de birleşerek, demokratik bir parti yönetimi anlayışıyla Gerze İlçe yönetimine talip olduk. Sizlere, neden böyle bir yola girdiğimizi anlatmak, yönetimimiz döneminde sürdüreceğimiz politikaları ilkeler düzeyinde açıklamak istiyorum. Birazdan üzerinde duracağım konuları, tek bir yumruk olabilmemiz için önemsiyor ve temel yol haritamız olarak sizlere açıklıyoruz.

IMG_0045

Seçilmemiz durumunda, üzerinde önemle duracağımız 5 temel konu ve bunların alt hedefleri şu şekildedir:

1. Parti İçi Demokrasi
2. Müzakere Kültürü
3. Güçlü Bir İdare
4. Üyelik Sistemi
5. Yerel Seçimler

Parti içi demokrasi konusunda en önemli talebimiz, yakın dönemde yapılacak olan Mahalli Idareler Seçimlerinde, belediye başkanı ve yerel yönetimlerin diğer organlarında yer almak isteyen aday adaylarımızın, tüm üyelerimizin katılımı sağlanarak ön seçimle belirlenmesidir. Yönetimimiz ön seçimin planlaması ve idaresini hiç bir baskı altında kalmadan, hukuki sınırlar çerçevesinde sürdürecektir. Bizler, ön seçim sonucunda çıkacak olan adaylarımızı koşulsuz şartsız bir şekilde destekleyeceğimizi, partimizin tüm imkanlarını seferber ederek Mahalli İdareler seçimlerini kazanmak için gece gündüz çalışacağımızı taahhüt ediyoruz.

IMG_0054

Çalışmalarımızda müzakere kültürü temel çalışma prensibimiz olacaktır. Yönetimimizle belediye meclisinde yer alan meclis üyelerimiz arasında koordinasyon daha da güçlendirilecektir. Böylece yerel gündem konusunda parti yönetimimizin daha aktif katılımı sağlanacak, toplumsal meselelere karşı daha tepkisel yaklaşılacaktır. 

Parti ile ilgili kararlarda, yönetim kurulunda yer alan bütün üyelerimizin ortak kararı olmaksızın hiç bir inisiyatif alınmayacaktır. Bununla birlikte bütün üyelerimizin görüş ve önerilerini her zaman ve her koşulda yönetim kurulu gündemine taşıyabilmesi kolaylaştırılacaktır.

IMG_0066

Güçlü idare ilkemiz konusunda, parti disiplinine halel getirmeksizin, genel merkez ve il yönetimimizin kararları titizlikle uygulanacaktır. Bununla birlikte, yönetimimiz yerel sorunları, öncelikleri ve yerel dinamikleri de hesaba katan politikaları sürdürecektir. Kendine güvenen, hukuk çerçevesinde hareket eden ve parti içi hiyerarşiyi dikey bir şekilde değil yatay bir şekilde uygulayan bir yönetim olacağız.

Üyelik sisteminde amacımız, üye sayımızı artırmak üzerine olacaktır. Gerze'mizin artan nüfusunu dikkate aldığımızda, bu artış hizina paralel bir şekilde üye sayımızda ciddi artışın yaşanmadığını söyleyebiliriz. Bu amaçla, üye sayımızı artırmayı ve sayıca daha güçlü bir parti ordusu yaratmayı istiyoruz.

IMG_0062

Üye bilgilerinin güncellenmesi, üyelerle daha yakın temas kurulması ve üyeler arası sosyo kültürel etkinliklerin daha çok ve çeşitli bir şekilde düzenlenmesi diğer hedeflerimizdendir. Böylece parti yönetimiyle ve örgütüyle daha sıcak temas kuran bir üye ilişkisi kurmayı amaçlıyoruz.

Yerel seçimler konusunda da, yönetime seçilmemiz durumunda 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde görevde olacağımızdan, en temel amacımız Gerze'yi Cumhuriyet Halk Partili toplumcu bir belediyeye kavuşturmaktır. Bunun için, az önce de ifade ettiğim gibi, ön seçimle belirlenecek olan belediye başkanı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerimizin seçilmesi için sokak sokak, köy köy çalışma yürüteceğiz. İnanıyoruz ve söz veriyoruz ki, bir sonraki olağan kongremizde, bu koltuklarda Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanımız olacak.

IMG_0071

Süre kısıtı sebebiyle yönetimimizin genel çalışma ilkelerini özetlemeye çalıştım. Sözlerime son verirken; demokrasi, demokrasi ve demokrasi diyorum ve demokrasi kültürünü benimsemiş bir aileden gelen birey olarak parti idaresine de bunu yansıtacağımı taahhüt ediyorum.

Şimdi, geçmişin sorunlarına takılmadan, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını hep birlikte gözetme, birlik olma zamanıdır. Aklı hür, vicdanı hür ve irfani hür genç bir cumhuriyet kadını olarak, tüm delegelerimizin desteğini bekliyorum" şeklinde konuştu.

IMG_0052

Kongreye CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, CHP Sinop İl Başkanı İnan Savaş Yüksel, CHP Gerze İlçe Başkanı Nihat Erdal, İYİ Parti Gerze İlçe Başkanı Yavuz Yiğit, Saadet Partisi Gerze İlçe Başkanı Mecit Demirtaş, TBMM 15. Dönem CHP Milletvekili Yalçın Oğuz, Gerze Eski Belediye Başkanı ve Gerze Belediye Başkanı Aday Adayı Osman Belovacıklı, Gerze Belediye Başkan Aday Adayı Bülent Eryılmaz, CHP Gerze Eski İlçe Başkanı İlknur Kara, Dikmen Eski Belediye Başkanı ve Ak Parti Gerze Eski Belediye Başkan Adayı Hüseyin Güleryüz, Dikmen Eski Belediye Başkanı Saim İstanbullu, partililer, parti delegeleri ve Gerzeli vatandaşlar katıldı.

Kongrenin bitiminden sonra CHP Gerze İlçe Başkanı seçilen Birol Sazak ve Yönetim Kurulu üyeleri toplu fotoğraf çektirdi.

IMG_0095