11 Ağustos’ta yapılacak CHP Gerze İlçe Kurultayı için ilçe başkan adaylığını açıklayan ilk isim Birol Sazak oldu. Sazak, "Yepyeni beyaz bir sayfada yeni yüzlerle göreve hazırız" şeklindeki sosyal medya paylaşımıyla aday olduğunu duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi Gerze İlçe Başkanlığı seçim sürecinde öncelikle mahalle delegelerinin seçileceği seçim takviminde delege seçimleri yarışı önem kazanırken, ilçe başkan adaylığı için ortaya çıkan ilk isim ise Birol Sazak oldu. Bu süreçte delegelerden destek beklediğini söyleyen Sazak, “Değişim süreci ile tüm CHP'li üyelerimizle ve Gerze halkımızla bütünleşerek, beyaz sayfa açarak belirli yol haritamızda başarılı çalışmalar yapmayı düşünüyorum” diye konuştu.

Birol Sazak Kimdir?

15 Ocak 1964 yılında Gerze'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gerze'de tamamladı. Ardından, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesine 2 (iki) yıl devam etti. Halen Erzurum Atatürk Üniversitesi Acil Afet Yönetimi Bölümü'nde eğitim hayatına devam etmektedir.


1986 yılında Askerlik dönüşü Bursa'da özel sektörde iş hayatına atılıp otomotiv, gıda ve tekstil sektörlerinde yönetici olarak 30(otuz) yıl çalışmasının ardından emekli olarak memleketi Gerze'ye dönüş sağlamıştır.


Gerze'de kuruluş ve faaliyetlerine katıldığı Yeşil Gerze Dağcılık Doğa ve Gençlik Spor Kulübü Başkanlığı, Gerze Tüm Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlığı ve Gerze Turizm Derneği yönetiminde görev yapmakla birlikte, Türkiye Dağcılık Federasyonu'nda Spor Tırmanış Antrenörü olarak görev yapmaktadır.


2019 Mahalli İdareler ve Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Gerze Belediyesi Meclis Üyeliği’ne seçilmiştir.


Evli ve 3 çocuk babasıdır.

357746204_10232335754605290_1057155723513302673_n