CHP Gerze Belediye Başkanı Aday Adayı Bülent Eryılmaz, belediye başkanı olduğu takdirde, çalışan kadınların hayatını kolaylaştırmak için gündüz bakımevleri ve kreşler inşa edeceğini belirtti.

Projelerini yavaş yavaş sosyal medya hesabı üzerinden vatandaşlara açıklayan Eryılmaz, bakımevi ve kreş projesiyle ilgili şunları söyledi: “Malum çalışma hayatında ücretler asgari seviyelere gerileyince, hane gelirinin tek asgari ücret ile döndürülmesi artık mümkün değildir. Onun için evde ikinci ve hatta üçüncü maaş gelirine ihtiyaç duyulmaktadır. Ama önemli bir engel bulunmaktadır. Evde bakım bekleyen çocuklar. İşte çocukların bakımının zorunluluğu kadınların iş hayatına atılmasına engel teşkil etmektedir. O zaman çocukların bir kreş veya gündüz bakımevine bırakılması da hemen tek çözüm olarak gözükmektedir. Birincisi bu gibi yerlerin olması gerekir. Bunun için ödenecek ücretler, gelirlerden az olması beklenmektedir. Özel sektöre ait bu gibi yerler, maalesef daha nitelikli işlerde çalışıp yüksek ücret alan kadınlar için kolaylıkla ulaşılan bir hizmet olur iken, daha aşağı ücret alan kadınlar için ulaşılmaz olabilmektedir. İşte bu gibi gelir seviyesi düşük kadınlar için böyle yerleri olanaklı kılabilmek bir çeşit sosyal destek projesi haline gelmektedir. İşte bu görev de kentin belediyesine ait olmaktadır. Yani bir taraftan çalışmak zorunda olan kadınlarımızın çalışma hayatına atılmalarını olanaklı hale getirirken, diğer yandan da çocuklarımızın daha sosyal bir ortamda sağlıklı büyümesi sağlanabilmektedir.

Belovacıklı'dan Teşekkür Mesajı Belovacıklı'dan Teşekkür Mesajı

İşte bunları hayata geçirmek için Gerze’de de belediyenin kontrolünde gündüz bakımevleri ve kreşlere ihtiyaç duyulmaktadır. Hem de her mahallede. Belediye bütçesinin elverdiği ölçüde 7 mahalleye de birer gündüz bakımevi ve kreş yapacağız. Bu bizim kadın ve çocuklarımıza ilişkin en önemli ve öncelikli projelerimizden birisi olacaktır. Böylece kadınlarımız çalışma hayatına atılarak, kendi gelirlerini kazanmaları, kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanırken; hane gelirleri artacak, refahlarına katkı sunulacak; çocukların okul öncesi eğitimleri yoluyla sağlıklı büyümesi mümkün hale getirilecektir.

Peki bu belediye işletmeleri nasıl yönetilecek? Bir kere hane gelirlerine yük bindirmeyecek şekilde ücretlendirilecek. Yani kademelendirilmiş bir ücretlendirme politikası olacak. Azdan az çoktan çok. Yoksul veya işsizlerden, bu durumları ortadan kalkıncaya kadar ücret alınmayacak. Diğer kademelendirmelerde de hane halkı gelirleri ve sosyal durumlara uygun ödenebilir ücretlendirme ile işletmenin giderleri karşılanacak. Gelirleri yetmezse, bir sosyal proje olarak düşünülüp, belediye bütçesinden veya alınacak yardımların oluşturduğu fonlarla bütçelemesi yapılacak.

Bu arada bu işletmeler de birer istihdam olanağı oluşturacağı gözden uzak tutulmamalıdır. Bir taşla birkaç kuş vurulacaktır. Bir iş, birden çok fayda sağlar hale getirilecektir. Biz toplumcu belediyeciyiz. Biz yaparız. Bizi izlemeye devam edin.“