CHP Gerze Belediye Başkanı Aday Adayı Ahmet Uyanıksoy, Gerze’nin turizminin geliştirilmesi için uygulayacağı projeleri sıraladı. Tüm projelerinin ana odağına turizmi koyduklarını ifade eden Uyanıksoy, turizm konusunda iddialı olduklarını ve 2 yıl içerisinde Gerze’nin turizm vizyonunu bambaşka bir yere taşıyacaklarını ifade etti.

Konuşmasında turizm açısından birçok önemli konuya değinen Uyanıksoy, Gerze’nin plajlar cenneti yapılacağını, iki adet büyük plajı Hurmadibi ve T’ler arasındaki mevkiye, bir büyük plajı Alaettin Şahin Caddesi sahiline konuşlandıracağını, plajların da giyinme kabinleri, duş, tuvalet ve büfeler ile donatılacağını söyledi.

Gerze’nin uluslararası platformlarda tanıtılacağını, otel inşa edecek her girişimciye destek verileceğini, otelin sözleşmesinin gözden geçirileceğini, yürüyüş rotalarının belirleneceğini, liman içinde sokak lezzetleri sunan bir bölüm yapılacağını ve hijyen kurallarına uygun büfelerin düzenli bir şekilde liman mevkisine yerleştirileceğini belirten Uyanıksoy, liman içinde yat bağlama alanlarına yer ayrılacağını, sahilde en az 5 adet balık lokantası yapılıp işletmeye verileceği, turizm tanıtım ofisi açılacağını, peyzaj ve ışıklandırma ile tüm şehrin canlandırılacağını, festival sahnesinin kaldırılarak portatif sahne kurulacağını, Gerze Festivali’ni sadece sanatçıların konser verdiği bir etkinlik olmaktan çıkarıp, tam bir kültür ve sanat festivali haline dönüştürüp, tüm Türkiye’de adından söz ettirecek bir organizasyona çevrileceğini, Gerze’nin kürek, yelken ve dalış sporlarının merkezi haline getirileceğini, ünlü isimlerin Gerze ile özdeşleştirilmesi yönünde çalışmalar yapılacağını sözlerine ekledi.

Belovacıklı'dan Teşekkür Mesajı Belovacıklı'dan Teşekkür Mesajı

"Olmazsa olmaz turizm"

Sosyal medya üzerinden yayımladığı videolarla projelerini anlatan Uyanıksoy, “biz bütün projelerimizin insan odaklı olacağını söyledik. İnsanların günlük hayatını kolaylaştıracak, insanların günlük yaşamında işe yarayacak hızlı ve pratik çözümler üzerine çalışıyoruz. Bütün projelerin ana mentalitesi bu ama Gerze’nin bir vizyonunu ortaya koymamız gerekirse, Gerzemiz bir turizm şehri mi olacak, bir tarım şehri mi olacak, balıkçı şehri mi olacak, sanayii şehri mi olacak, tekstil mi, öğrenci şehri mi olacak? Bunun adını koymamız lazım. Burada olmazsa olmaz ve bizim bütün analizlerimizde bize pozitif cevap veren tek şey turizm. Tabi ki tek başına turizm demiyoruz. Sanayi de olmalı, tekstil de olmalı ama turizm bizim için çok önemli ve turizmden gelir elde edebilmemiz için bazı olmazsa olmaz yapmamız gereken şeyler var.

"Bedava mantıların yendiği tanıtım günleri yok"

Turizm denince işin içine birçok şey giriyor. Mesela bizim denizimiz var. Doğamız var. Cittaslow şehirlerden biriyiz ve bu çok önemli. Gerze’nin turizme hizmet verecek sosyal tesisleri var ve turizm hafızası var. Ulaşım da eskisi gibi değil, daha kolay. Havaalanları var. Bugün Ankara buraya dört buçuk saatlik mesafede. Bunu daha da güçlendirebilmemiz için yapmamız gereken olmazsa olmaz şeylerden bir tanesi konaklama. Günümüzde artık büyük oteller çok cazip değil. İnsanlar artık butik otellerden hoşlanıyorlar. Mesela destinasyon olarak önemli bir yerdeyiz mutlaka bir karavan park alanı Gerze’de olmalı ve yapacağız. Mesela çadır alanı mutlaka yapacağız. Çünkü turizm artık biraz daha bireyselleşti. Ve konaklama yatırımı yapmak isteyen işletmecilere mutlak surette destek vereceğiz. Örnek veriyorum yer bile verebiliriz. Gerze Belediyesi’ne ait olan Geruze Otel ki Gerze Belediyesi’nin en büyük mülküdür. Onun kontratını gözden geçireceğiz. O işten başka türlü yararlanmamız lazım. Ve yine konaklamayı güçlendirmek için pansiyonculuğu desteklememiz lazım. Özellikle yangın evleri bu konuda çok önemli. Turizmin içinde, konaklamanın dışında mesela tanıtım. Artık öyle İstanbul’da, Ankara’da siyasilerin geldiği bedava mantıların yendiği tanıtım günleri falan yok. Biz bunları yapmayacağız. Ama uluslararası platformlarda Gerze ile ilgili çok güzel şeyler yapacağız. Biz buraya yabancıyı getireceğiz ve bu benim çok iddialı olduğum bir konu bu. Sadece yabancıyı getireceğiz derken yerli ve yabancı turisti buraya getireceğiz. Bakın başından beri bahsettiğim projeleri hayata geçirebilirsek, ki biz bunu yapmakta kararlıyız. Gerze 2 yılda inanılmaz değişir. Bunu hep birlikte göreceğiz.

"Devasa halka açık plajlar yapacağız"

Mesela liman içinde mutlak surette baştan sona bir düzenleme yapmamız lazım. Orası tam bir keşmekeş. Mesela sokak lezzetlerinin olduğu, hijyenik hazırlanmış büfeler artarda oraya konulacak ve orada Gerze’ye özgü yöresel yemekler sergilenecek. Yine mesela plaj diyoruz. Çok net söylüyorum ben Gerze’yi plajlar şehri yapacağım. Yerini de söyleyeyim. Ağlayan kayalar eski adıyla Hurmadibi olarak bilinen yerde T’ler mevkiine kadar iki tane devasa halka açık plaj yapacağız. Bu plaja gittiğinizde muhteşem bir yerde güneşleneceksiniz. Muhteşem yemekler yiyeceksiniz, soyunma, giyinme kabinleri olacak, duşları olacak ve plajlara iç denizden ve liman içinden de ulaşım olacak. Bir diğer büyük plajı da Nergizliyalı’ya yani Gerzelilerin deyimiyle arka tarafa yapacağız.

"Balık restoranı kültürünü burada yaşatacağız"

Yürüyüş yolları ve Gerze’nin girişi bunlar çok önemli. Mesela Samsun yönünden geldiğinizde Gerze’nin girişinin peyzajı, yürüyüş yollarının, bisiklet yollarını yapacağız. Yine aynı şekilde buralara turist geldiğinde farklı ve temiz bir yere el değmiş bir yere geldiğini hissedecek.

Diğer bir konu yeme içme, restoranlar. En az 5 tane restoranı liman içinde denizin kıyısına yapacağız. Ve buralara koyduğumuz masaların önünde su showları olacak. Bu restoranları ehli kişilere vereceğiz ve Gerze’nin balığı orada yenecek. Gerze’ye gelen insanlar balık yemeye oraya gidecek. Eski balık restoranı kültürünü burada yaşatacağız.

"Tuzim tanıtım ofisi açacağız"

Bir diğer konu turizm tanıtım ofisi. Mutlaka açacağız. Buraya gelen bir kişi nerede konaklayacak, nerede yemek yiyebilir, nerede deniz eğirebilir, nereden hediyelik eşya alabilir, nereleri ziyaret etmeli, bu ofisten bu bilgiyi alacak.

Kürek, yelken, dalma gibi su sporlarını Gerze’de daha da güçlendireceğiz.

Diğer bir konu Cittaslow’un gereklilikleri, yeşil oranı, ahşap tabela, atık su denetimi, ses ve gürültü denetimi, yapılaşma vs. gibi konuları mutlaka Cittaslow yavaş şehir, temiz gıda kriterlerini Gerze’de uygulamak için özel bir birim kuracağız. Belediyenin içinde halkın kendinin seçtiği temsilciler olacak.

"Sezen Aksu'nun Gerze'de bir yangın evi aldığını düşünün"

Ve benim şahsen çok önem verdiğim bir konu, örneğin Datça’ya gidip de Can Yücel’in evini görmeyen var mı? Ya da bodrum dendiğinde Zeki Müren’in orada yaşamış olması, Zeki Müren’in evinin müzesi konuşuluyor. Örneğin Ata Demirer Bozcaada’da yaşıyor. Film çekiyor sürekli oraların reklamını yapıyor. Çeşme’de bir sürü ünlü var. Kaz Dağları’nda var bizim bu ünlüleri kullanmamız lazım. Örneğin biraz ütopik gelebilir fakat, Sezen Aksu’nun Gerze’de bir yangın evi aldığını düşünün. Bu Gerze’de çok şeyi değiştirir. Ya da ünlü birinin Gerze’ye gelip burada kalması sokakta yürümesi her şeyi değiştirir. Halkın da motivasyonunu sağlar. Gerze’nin bu konuda özendirilmesi herkesin çok işine yarar. Turizmin canlanması burada inşaat yapan arkadaşların işine çok yarar. Çünkü yaptıkları inşaat daha değerli olur ve daha rahat müşteri bulur. Ve daha kaliteli binalar ortaya çıkar. İhtiyaçlara göre daha kaliteli binalar ortaya çıkmak zorunda kalır.

"Festival sahnesini kaldıracağız"

Ben Gerze Festivali’nin de daha farklı yapılması gerektiğini düşünüyorum. Daha kültürel ve sportif faaliyetlerinin içinde olduğu ve sadece burada değil bütün bölgede Türkiye’de belki de dünyada ses getirecek özel bir yere oturması gerektiğini düşünüyorum. Bu festivalin çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Mesela liman içi düzenlemesinde festival sahnesini kaldıracağız. Oraya amfi tiyatro gibi bir yer yapacağız. Ve festival sahnesi portatif olarak kurulacak. Zaten yılda iki defa kuruluyor. Oradaki beton yığını hiçbir işlevi olmadığı halde orada duruyor. Bu ve buna benzer bir sürü şey. Bana inanın Gerze’nin 2 yıl içerisinde turizm alanında değişimine inanamayacaksınız. Kendimi bu konuya adamış hissediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum. Görüşmek dileğiyle, hoşça kalın diyorum” dedi.