Okumak İçin Tıklayın: Kurtuluş Savaşı'nın İlk Telsiz Telgraf Cihazı Gerze'den Gitmişİki Uçak Taşıyan Mühimmat Gemisi Gerze Limanı'na Çıkartıldı, Gerze'de Kıtlık! İnsanlar Açlıktan Ölüyordu

17 Ağustos 1921’de düşman gemileri tarafından Gerze’nin bombalandığı ve bir kadın, üç çocuğun şehit olduğu öğrenildi. Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’ne de konu olan bombalamanın yarın 102’nci yıl dönümü olacak.

Gerze ile ilgili bilgi ve belgeleri toplayarak kitaplaştıran Mürsel Yılmaz’ın kitabından elde edilen ve kaynağı Rahmi Doğanay’ın Milli Mücadele’de Karadeniz (1919-1922) (sf. 125) ve Naim Babüroğlu’nun 22 Gün 22 Gece Sakarya (sf. 140) kitaplarına dayanan bilgilere göre, Karadeniz’i bombardımana tutan Yunan savaş gemileri 17 Ağustos 1921’de Gerze’yi de bombaladı. Bombalardan kıyıya düşen mermiler nedeniyle bir kadın ve üç çocuk şehit oldu.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin başlamasına kısa bir süre kala Yunan muhripleri Karadeniz’i bombalamaya başlamıştı. Ağustos ayı boyunca süren bombalamalarda tarihler 17 Ağustos’u gösterdiğinde Gerze’de yoğun bir bombardıman ateşine tutulmuştu. Savaş gemilerinden atılan bombalar Gerze kıyılarına isabet etmiş ve kaynaklarda isimleri belli olmayan dört kişi şehit olmuştu.

Dönemin tek gazetesi olan ve Ankara merkezli olarak günde iki sayfa çıkartılan Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’ne de konu olan bombalama olayı, “düşman Karadeniz' de Gerze'yi topa tutmuş ve bir kadın ile üç çocuk şehit olmuştur” başlığıyla servis edilmişti.