Birçok başarılı projede rol alan usta oyuncu Altan Erkekli, Gerze’de kendi isminin verildiği sanat sahnesinin açılışına katıldı.

Gerze Sakin Tiyatro’nun Sahibi ve Genel Sanat Yönetmeni Can Tazebaş tarafından ilçemize davet edilen ünlü sanatçı Altan Erkekli, Sakin Tiyatro sahnesinin, “Altan Erkekli Sahnesi” olarak isimlendirilmesi nedeniyle yapılacak açılış törenine katılmak üzere ilçemize geldi.

Sahnenin açılış kurdelesini kesen Erkekli, “sıcaklığınızla, dostluğunuzla burayı ısıtıyorsunuz. Güzel bir günde Gerze’ye geldik. Güzel bir anı ölümsüzleştirmek için geldik. Bir sanatçı için yaşarken bir sahneye adının verilmesi çok önemlidir. Küçüklüğü, büyüklüğü, metrekaresi değil, orada ona gösterilen destek, önem ve adının ölümsüzleşmesi için yapılan çalışmanın ne kadar değerli olduğunun anlamlı sonucudur.

Sahne küçüktür… Ateş de küçüktür ama bu ateş büyük bir kıvılcımdan çok, güzel bir ortamı ısıtan bir yürek olur. O yüzden güzel ateşler hayatın içinde anlamlıdır. Kötü ateşler ormanları yakar, hayatı söndürür, felç eder dünyayı. Ama biz buradaki küçük ateşle Türkiye’de sinemanın içindeki o emek, sevgi, kardeşlik ve iyiden, güzelden, doğrudan yana olan yorumuyla hayata anlam ve renk katacağına inanarak bana bu güzelliği sunduğu için sevgili Can’a, bir dönem aynı sahneyi paylaşıp, aynı duygularla hayatın içinde olduğumuz için gösterdiği güzelliğe çok teşekkür ediyorum. Bu önemli ve sorumluluk veren bir şey. Sahnesi olan bir sanatçının hayatta dik durması, daha fazla sorumluluk taşıyarak, daha fazla görevler üstlenmesidir. Omuzlara ağır bir yük veriyor bu ufak metrekaresi olan sahne. O yükü alıp, buradan İstanbul’a gidip Türkiye’nin her yerine yaşadığım sürece hem onun yüreğimdeki sevgisiyle hem ağırlığıyla güzel işler yapmak için yoluma devam edeceğim” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleriyle konuşmasını sonlandıran Erkekli, "sanatsız kalmaması adına hem ülkeme hem de güzel Gerze'ye aydınlık yarınlar diliyorum" şeklinde konuştu.

DSC_0684

Sakin Tiyatro’nun Kurucusu Tazebaş ise, “bugün burada Türkiye'nin en seçkin tiyatro, sinema ve televizyon sanatçılarından biri olan sayın Altan Erkekli'nin adını taşıyacak yeni tiyatro sahnemizin açılışı için toplandık.

Altan Erkekli, sanat dünyasına olan katkıları ve başarılarıyla, Türk tiyatrosunun gelişiminde önemli rol oynamış bir sanatçıdır. Tiyatro sanatına olan tutkusu ve adanmışlığı ile genç nesillere ilham vermiştir. Sanatın evrenselliğini ve gücünü her zaman vurgulamış ve bu değerleri genç nesillere aktarmıştır.

DSC_0690

Altan Erkekli'nin adını taşıyan bu sahne, onun sanata olan tutkusunu, yaratıcılığını ve vizyonunu temsil ediyor. Onun sanata olan sevgisini ve tiyatro sanatına olan bağlılığını yansıtıyor.

Kendisinin sanat dünyasına yaptığı katkıları kutlamak ve onun adını gelecek nesillere taşımak için bu sahnenin açılışı, önemli bir adımdır. Onun sanatına olan saygımızı ve takdirimizi göstermek için bir fırsattır. Sanat dünyasına yaptığı katkıları dillendirmek ve onun adını gelecek nesillere taşımak için önemli bir adımdır.

Bu vesileyle, Altan Erkekli'ye tiyatro sanatına olan katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Umarız ki bu sahne, onun adını taşıdığı gibi, onun tiyatro sanatına olan tutkusunu ve vizyonunu da taşır” dedi.

DSC_0685

Cep Tiyatrosuna ismi verilen tiyatro sanatçısı Altan Erkekli ile 1990 yılında Ankara' da AST (Ankara Sanat Tiyatrosu) Nazım Hikmet' in 'Yolcu' adlı oyununda yolları kesişen Tazebaş, yapılan açılışın ardından Gerze Belediyesi Sedat Işıdı Kültür ve Sanat Merkezi’nde bugün saat 17:00’de sanatçı ile halka açık bir söyleşi gerçekleştirileceğini ve bu sayede ilçe halkının ünlü sanatçıyı yakından tanıma imkanına kavuşacağını dile getirdi.

Altan Erkekli Sahnesi’nin açılışına birçok vatandaşın yanı sıra, Gerze Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürü Aziz İstanbullu, CHP Gerze Belediye Başkanı Aday Adayı Ahmet Uyanıksoy, CHP Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ve çok sayıda sanatsever vatandaş katıldı.

Gerze Atatürk Mahallesi'nde Yangın Gerze Atatürk Mahallesi'nde Yangın

DSC_0687DSC_0694DSC_0674DSC_0681