Orhan Ertuğrul, 31 Mart 2024 Mahalle idareler Genel Seçimi’nde CHP’den Belediye Başkanı Aday Adayı olduğunu açıkladı.

Adaylık açıklaması öncesinde konuşan CHP Gerze İlçe Başkanı Birol Sazak, “CHP Gerze İlçe Örgütümüz içerisinde kendisi de üyemiz olan Orhan Ertuğrul, Gerze Belediye Başkanı Aday Adaylığını açıklamak üzere burada bulunmakta. Kendisine çıktığı bu yolda başarılar diliyoruz. Ben aday adaylığı sürecini her zaman elini taşın altına koymak olarak görüyorum. Hakikaten çok zor görevler bunlar. Çünkü hepimizin, Gerzelilerin ilçemiz için çok büyük beklentileri var. Tüm aday adaylarımıza güveniyoruz. Gerçekten çok güzel projeleri var” dedi.

Orhan Ertuğrul ise, “Sevgili Gerzeliler, değerli arkadaşlarımız

Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlarm,

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal'in 9 Eylül 1922 tarihinde Izmir'de Yunanlıları denize dökmesiyle düşman temizlenmiş oldu.

Bu zaferden sonra, 11 Ekim 1922 tarihinde İtilaf Devletleriyle, Mudanya Ateşkes Antlanması imzalandı. Bu zafer, siyasi bir zafer idi. Bu antlaşma ile Türk'ün aziz vatanını paylaşma tasarıları sonuçsuz bırakıldı. 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması geçerli bir belge olmaktan çıktı. Istanbul, boğazlar ve doğu Trakya savaş yapılmadan kurtarıldı. 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması imzalandı. Böylece bağımsızlık savaşımızı taçlandıran siyasi bir zafer kazanılmış oldu.

DSC_0312

Savaşın kazanılmasından sonra TBMM'nde siyasi birlik yoktu. Mecliste çeşitli siyasi gruplar ortaya çıktı. Bu gruplar içerisinde Mustafa Kemal Paşa'ya karşı olanlar da vardı. Bu gelişmeler onun siyasi parti kurmasını gerekli kıldı. Bu yolla. demokrasi konusunda önemli bir adım atılmış olacaktır. Kurtuluş Savaşı döneminde, millet ile olan bağlarını "Anadolu ve Rumeli Mudafaa-i Hukuk Cemiyeti" aracıyla güçlendirilmişti. Bağımsızlığın kazanılmasıyla tarihi görevini tamamlamış olan bu cemiyetin yerine yeni bir teşkilat kurmak gerekiyordu. Onun için Halk Firkasını 9 Eylül 1923 tarihinde kurdu. Bu parti Cumhuriyet'in ilanından sonra Cumhuriyet Halk Firkası adını aldı. Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin 100. Yılında burada bulunmanın heycanını ve onurunu yaşıyoruz.

Partimizin uzun yıllar boyunca kalacağına, ülkemizin insan haklarına bağlı, demoktarik, laik ve sosyal hukuk devletine olan inancımız sonsuzdur.

2019 yılında partimiz belediye başkanlığını kaybettiğinde, Gerze için neler yapabileceğimi düşündüm. Emekli olduktan sonra, Cumhuriyet Halk Partisi'ne üye oldum. Anlamlı gün olan, bugün, 9 Eylül'de üye olduğum partinin belediye başkanlığı için aday adayım. Gerze'yi çok iyi tanıyorum. Bu güzel ilçemizin sorunlarına hakimim ve bunlar üzerine ilçe yönetimi, muhtarlar, sivil toplum kurumları ve Gerze'nin önemli aydın insanları ile yapılması gereken projeler üstüne konuşulur. Ondan sonra, gerekli olan projeler hayata geçirilir.

DSC_0321

Bu sorunları birkaç başlık altına belirtmek gerekirse:

1) rafik sorunu

2) otopark

3) yeşil alan

4) yolların durumu

5) dere yatakları

6) kanalizasyon

7) su sorunu (baraj)

8) pazar yeri gibi. (Pazar altı otopark)

Gerze halkının ihtiyaç ve isteklerine göre bu projeler çoğaltılabilir. Önemli olan bunların gerçekçi ve yapılabilir olması ve bunun yanında tasarruflu olmak gereklidir.

Beni dinlediğiniz için hepinize sevgilerimi saygılarımı sunar, teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

DSC_0325

Orhan Ertuğrul kimdir?

1955 yılında Ankara’da doğdu. 1976 yılında Samsun Eğitim Enstitüsü'nde Sosyal Bilgiler Bölümü’ne girdi. 1980 yılında mezun oldu. İlk görev yeri Zonguldak’tı. Eğitimin çeşitli kademelerinde -ilkokul yarım dönem, iki yıl ortaokul müdürlüğü görevini icra etti. 2020 yılında emekli oldu ve memleketi Gerze'de ikamet etmeye başladı.

WhatsApp Image 2023-09-11 at 14.20.12