Gerze’ye güneş enerjisi santrali tarlası kuruluyor. Gerze Belediyesi’ne ait tüm elektrik giderleri bu santral üzerinden karşılanacak.

Gerze Belediye Meclisi bugün olağanüstü olarak toplandı. Gündemde güneş enerjisi santrali vardı. Yaykıl’daki su deposu yanına 24 bin 700 metrekare üzerine kurulması planlanan tarla için Dünya Bankası’ndan 1 milyon 100 bin Euro kredi kullanılacak. Aylık elektrik gideri 2 milyon liranın üzerinde olan Gerze Belediyesi krediyi 20 yıl sıfır faizli olarak alacak ve proje kendini 43 ayda amorti edecek.

Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Gerze’nin geleceğine yönelik önemli proje için meclis üyelerinin tamamından destek alarak 2020 yılında ilk temelleri atılan projenin finansmanı için onay aldı. Gerze Belediyesi’nin tüm işletmeleri, parkları, destek hizmetleri gibi aydınlatma ile ilgili tüm alanlardaki giderlerin 900 kilovat olduğu hesaplanırken, yapılacak güneş panelleriyle bu değerin üzerine çıkılarak Gerze Belediyesi hem elektrik maliyetini kısa zamanda amorti edecek hem de elektrik satabilecek.

Gün Işığından Faydanalanacak

Yapılacak güneş panellerinin yerli üretim olduğu, üretimin güneş ısısından değil gün ışığından yararlanılarak yapılacağı öğrenilirken, böylelikle güneş olmayan havalarda bile paneller elektrik üretmeye devam edebilecek. Güneş panellerinin ürettiği elektrik enerjisinden şu anki fiyatlandırmaya göre aylık KDV hariç 2 milyon 300 bin liralık bir gelir beklendiği bilgisi verildi.

Konuyla ilgili Gerze Belediyesi Meclisi’nde konuşma yapan Şensoy, “bu işi kaynağında çözmek için Yaykıl Köyü sınırlarında bulunan su deposunda ve bağlı bulunduğu arazide, arazi tipi güneş enerjisi santrali yapımına karar verdik. İller Bankası Uluslarası İlişkiler Daire Başkanlığı’yla finansman konusunda görüşmemiz oldu. Daha sonra teknik ekip uzmanımız Satılmış Çayır ve teknik ekibimizle birlikte çalışmalara başlandı. Bu uğraşlarımız sonucunda 2 Mart 2021 tarihinde çağrı mektubu ve 24 Nisan 2021 tarihinde 900 kilowattlık bağlantı antlaşması imzalandı.

43 Ayda Amorti Edecek

Bu oran, belediyenin tüm elektrik sarfiyatını karşılıyor ve Yaykıl’daki su deposu yanındaki araziye kurulacak güneş enerjisi santralleriyle bu elektrik sarfiyatı karşılanacak. Gerze Belediyesi’nin aylık 2 milyon liranın üzerinde bir enerji açığı bulunması nedeniyle böyle bir santral kurmak için harekete geçtik ve yapılan çalışmalar sonuç verdi. Dünya Bankası kredisiyle bu projenin hayata geçirilmesi mümkün duruma getirildi. Bu proje hayata geçirildiğinde şu anki rakamlarla göre 2 milyon 500 bin lira civarında bir gelir beklenmektedir. Tesisin toplam maliyeti 1 milyon 1 bin Euro olup, sistem kendini 43 ayda amorti edecektir. Kullanılacak kredi 5 yıl geri ödemesiz ve 20 yıl sıfır faizli olmasından dolayı ve proje kendi 43 ayda amorti edecek olmasından dolayı, güneş enerjisi santrali projesinin önemi ortaya konmaktadır” dedi.

WhatsApp Image 2023-08-14 at 14.33.26-1

900 Kilovat Elektrik Üretecek

Konuyla ilgili bilgi veren Gerze Belediyesi Çevre Mühendisi Uğur Çetin, 2020 yılında yenilenebilir enerjiyle ilgili çalışmalara başladık. İlk önce konunun kaynağında araştırmalar yaptık. Finansman kaynakları nelerdir onu öğrendik. Onun akabinde de yolumuz İller Bankası Genel Müdürlüğü’ne düştü. Oradan döndükten sonra, Gerze Belediyesi’nin ne kadar enerji giderine sahip olduğunu teknik olarak ölçümledik. Daha sonra bunları YEDAŞ ve YEPAŞ Genel Müdürlükleri’yle görüştük. Gerze Belediye’ne ait işletmelerin ve parkların toplam elektrik gideri 900 kilowatt civarındadır. Bununla ilgili görüşmelerimiz neticesinde çağrı mektubunu aldık. Daha sonra uygulama projeleri hazırlattık. Uzmanlar tarafından hazırlanan projeler TEİAŞ, TEDAŞ, YEPAŞ Genel Müdürlükleri ve Gazi Üniversitesi Teknik Bilimler Fakültesi’nin onayıyla bağlantı antlaşması için projemizi sunduk. 24 Nisan 2021’de ‘Gerze Belediyesi 900 kilovatlık enerji üretebilir’ şeklinde bağlantı iznini aldık. İzni aldığımız yer, Yaykıl’daki içme suyu deposunun bulunduğu yer. Mülkiyetinin tamamı belediyeye ait.

İşi kaynağında çözelim dedik. En büyük enerji sarfiyatını sağladığımız yer Dereyeri’ndeki kuyular. Oraya yapılacak 2 megavatlık bir trafoyla hiç depolama yapmadan direkt şebekeye elektriği vermek suretiyle, Gerze Belediyesi’ne ait tüm elektrik sarfiyatının gider olarak uçup gitmesini engelleyeceğiz. Bu projedeki asıl amacımız bu” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-08-14 at 14.33.25