Resmi Gazete'de duyurulan bir kararla, ihtiyaç sahibi hanelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan bu karar doğrultusunda, kömür yardımı ihtiyacı olan ailelere il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla sağlanacak.

Kömür miktarları, il ve ilçelerdeki iklim koşulları, geçmiş yıllardaki dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri gibi faktörler göz önünde bulundurularak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek ve hane başı dağıtımı yapılacak.

Yardımdan faydalanacak aileler, ilgili vakıflar tarafından belirlenen muhtaçlık kriterlerine uygun olarak tespit edilecek. Bu kriterlere göre belirlenen hane sayıları ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanacak.

Zamlı Memur Maaşları Belli Oldu Zamlı Memur Maaşları Belli Oldu

Yardımın amacı dışında kullanılması halinde durum yeniden gözden geçirilecek ve kullanım amaçları doğrultusunda değerlendirilecek.

Verilen kömürler, sadece muhatap ailelerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılabilir. Eğer kömürün yardım amaçları dışında kullanıldığı tespit edilirse, yardımdan faydalanan ailelerin hak sahiplikleri vakıflar tarafından yeniden gözden geçirilecek.

Kömür teslimatları, ailelerin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenecek ve söz konusu kararın hükümleri doğrultusunda gerçekleştirilecek.