Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaş artış oranlarını belirli bir düzeye eşitleme kararı aldı. Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri ile hak sahipleri arasındaki aylık fark tutarlarını ödemeye başlayacaklarını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaş artış oranlarını belirli bir düzeye eşitleme kararı aldı. Yapılan açıklamaya göre, emekli maaşlarındaki artış oranı %49,25 seviyesine çıkarıldı.

Bu kararın ardından Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri ile hak sahiplerinin aylık fark tutarlarının ödenmeye başlanacağı belirtildi. SSK emeklileri için fark ödemeleri 6 Şubat'ta, Bağ-Kur emeklileri için ise 7 Şubat'ta gerçekleştirilecek. Belirlenen fark ödemelerinin, gelir/ aylık alınan banka ve PTT şubelerinden tahsil edilebileceği duyuruldu.

Bakanlık yetkilileri, emekli maaşlarının eşitlenmesi ve fark ödemelerinin başlamasıyla ilgili olarak, emeklilerin maddi haklarının korunması adına önemli bir adım atıldığını belirtti. Bu adımın, emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmeye ve ekonomik açıdan rahatlamalarını sağlamaya yönelik olduğu vurgulandı.

İhtiyaç Sahiplerine Kömür Yardımı Yapılacak İhtiyaç Sahiplerine Kömür Yardımı Yapılacak

Yeni zamlar ile birlikte maaşlar şu şekilde olacak;

7 bin 750 TL emekli maaşı alan bir kişi yüzde 49,25 artışla birlikte 11.566 TL alacak.

10 bin TL emekli maaşı alan bir kişi yüzde 49,25 artışla birlikte 14.925 TL TL alacak.

13 bin 500 TL emekli maaşı olan bir kişinin yeni maaşı 20.148 olacak.

15 bin TL emekli aylığı alan bir kişinin maaşı 22.387 olacak,

17 bin 500 TL emekli maaşı alan bir emeklinin maaşı 26.118 TL olacak.

fefef

Editör: Gökçe Davran