Tezgahlarda balık tükendi. Karadeniz’e kıyısı olan ilçemizde, Gerzeli vatandaşlar balık tüketmekte zorlanıyor. Kültür balıkları haricinde satacak balık bulamayan esnaf ise dertli.

Gerze’nin önemli geçim kalemlerinden biri olan balıkçılık sektörü, Karadeniz’deki balıkların günden güne azalmasıyla birlikte tehlikeye girdi. Bunun en net kanıtı ise Gerze’deki balık tezgahları oldu. Levrek, çipura, somon gibi kafes balıkları tezgahlarda yerini alırken, Karadenizli balıkçılar tarafından tutulan balıklar ise tezgahları artık es geçmeye başladı.

P_20230413_105125

Esnaf da deniz de kan ağlıyor”

Gerzeli işletmeci Hüseyin Metinkaya, “esnaf da deniz de kan ağlıyor” diyerek sitemini dile getirirken, balıkçılık sektörünün bitmekte olduğunu ve esnafın ekonomik olarak dibi gördüğünü dile getirdi. Balıkçı esnafının dertli olduğundan yakınan Metinkaya, Karadeniz’de yaşanan balık azlığının nedenini zamansız avlanma ve balık fabrikalarına bağladı.

Bu yıl 14 Ekim’de hamsinin tezgahlara düştüğünü hatırlatan Metinkaya, bu tarihin hamsi için çok erken olduğunun altını çizdi. En az 1-2 ay daha avlanma yasağının olmasını gerektiğini ve denizlerde balığın büyüyebileceği alanlara dokunulmaması gerektiğinin altını çizen Gerzeli balıkçı esnafı, ufak balıkların fabrikalardan ve balık sanayisinden çıkartılması gerektiğini savundu. Ufak balıkların büyük, küçük demeden yem yapıldığının altını çizen Metinkaya, “bu balıklar fabrikalardan çıkmazsa Karadeniz’de balık kalmayacak” dedi. Kültür balığı satışına yöneldiklerini belirten Metinkaya, “böyle giderse yakında hamsiyi de istavriti de kültür balığı olarak yetiştirmeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

Gerze balık fiyatları

Gerze’de tezgahlar balığa hasret alırken, istavritin kilosunun 70, somonun 100, çipuranın 150 ve levreğin de 170 liradan satıldığı kameralarımıza yansıdı.