CHP Gerze Belediye Başkanı Aday Adayı sosyal medyadan yayımladığı videoda, “Gerze’nin 35 Milyon Lirası Nerede?” diye sordu. 2009-2019 yılları arasında otopark yapılması için müteahhitlerden alınan paraların akıbeti hakkında bilgi istedi.

Eryılmaz, Gerze Belediyesi tarafından 2009-2019 yıllarında otopark yönetmeliğine göre, her müteahhitten otopark başına 7 bin lira, 2020-2023 yılları arasında ise 8 bin lira alındığını belirtti. Otopark yönetmeliğine göre, her iki daire için bir otopark yapılması zorunluluğu olduğunu söyleyen Eryılmaz, yönetmeliğe göre toplanan paraların belediyenin başka hiçbir giderinde kullanılamayacağını ifade etti. Toplanan paraların beş yıl içerisinde otopark yapılması gerektiğini yönetmeliğe göre anlatan Eryılmaz, 5 bin araçlık otopark yapabilecek kadar para toplandığını söyledi. Paranın hala bankada ise neden Gerze’nin otopark sorunu için kullanılmadığını soran Eryılmaz, “eğer bankada böyle bir para yoksa, bu para nasıl ve nerede kullanıldı?” dedi.

"Otopark yerinin oluşturulması zorunlu"

Eryılmaz, sosyal medya platformunda yayımladığı videoda şunları söyledi: ”Gerze’de özellikle cuma ve pazartesi günleri ve yaz aylarında hemen hemen her gün ilçemizde bir yerden bir yere arabayla gitmek mümkün olmuyor. Bunun yegane sebebi otopark sorununun çözümlenmemiş olması. Otopark sorunu çözülmediği için bütün çift şeritli yollar otopark gibi kullanıldığında trafiğin seyretmesi için gerekli kullanım sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiyor.

Bunu düzenleyen bir otopark yönetmeliği var. Otopark yönetmeliğine göre, kabaca 16 dairelik bir dairede yarısı kadar yani 8 arabalık otopark yerinin oluşturulması zorunlu. Bu zorunluluk ya bu projeyi gerçekleştiren müteahhit tarafından ya da belediye meclisinde belirlenen otopark tutarını yatırması karşılığında belediye tarafından genel ve bölgesel otoparklar yapılarak gideriliyor.

"5 yıl içerisinde yapmak zorunda"

Bu iş Gerze’de nasıl oluyor? Gerze Belediye Meclisi tarafından 2009 ile 2019 yılları arasında otopark başına 7 bin TL ücret alınıyor. 2020-2023 yılları arasında ise bu tutarın 8 bin TL olarak kararlaştırıldığını biliyoruz. Dolayısıyla bu tutarlar otopark yönetmeliğine göre bir kamu bankasında biriktiriliyor. Aynı yönetmeliğe göre bu yatırılan tutarlar sadece otopark için kullanılıyor ve başka hiçbir belediye hizmetinde kullanılması mümkün değil. Belediye 5 yıl içerisinde müteahhitlerden tahsil edilen paraların karşılığında otopark yapmak zorunda.

"350 Milyon Liralık Satın Alma Gücüne Sahip"

Gerzemizde 2009-2019 aralığında 10 bin konutun inşa edildiğini düşündüğümüzde otopark parası olarak tahsil edilen tutarın 5 bin otoparklık büyüklük olduğunu görüyoruz. Bunu 7 bin ile çarptığımızda 35 Milyon TL tutarında bir otopark fonu oluşturması gerekiyor. Bu tutarın bir kamu bankasında bloke edilmiş şekilde otopark yapımında kullanılmak üzere fon olarak tutulması gerekiyor. Biz yolları otopark olarak kullandığımıza göre ilçemizde herhangi bir otopark inşasını da gözlemlemediğimize göre bu 35 Milyon TL’nin belirlenmiş banka hesabında tutuluyor olması gerekiyor. Yine 2009-2019 aralığında dolar kuru üzerinden de bu 35 milyon TL’nin bugünkü satın alma gücünün ne anlama geldiğini anlamak bakımından bir kıyaslama yaparsak 2009 yılında dolar 1,25 TL, 2019’da 5 TL’ydi. Dolayısıyla ortalama kur 2,5 Lira. Bugün de Dolar’ın 27 Lira olduğunu düşünürsek 25 Lira üzerinden kabaca bir hesap yaptığımızda o dönemin 35 Milyon Lirası bu dönemin 350 Milyon TL’sinin satın alma gücüne sahip.

Şimdi belediyemize ve ilgililere soruyorum. Bu 5 bin otoparklık yaklaşık olarak 7 bin lira üzerinden tahsil edilen 350 milyon TL satın alma gücüne sahip bu fon nerde? Eğer bankada ise neden otoparklar yapılarak şehrimizin en önemli sorunu haline gelen trafik sorununun çözümüne katkıda bulunulmamış. Eğer bankada da böyle bir para yoksa o zaman bu para nasıl ve nerede kullanıldı?”