2’nci Uluslararası Gerze Sanat Çalıştayı Gerze Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda yapılan konuşmalarla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra program Gerze Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Aziz İstanbullu’nun sunuculuğunda başladı.

Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy ve Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir konuşma gerçekleştirdi. Şensoy konuşmasında, “bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Gerze  Sanat Çalıştayı’na hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Tarihi, kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile bölgenin parlayan yıldızı olan Gerze’mizde böylesine anlamlı bir çalıştayın yapılması oldukça önemlidir. Bilindiği üzere Uluslararası Sakin Şehir (Cittaslow) ağına üye olan ilçemizin tarihi kimliğini tekrar gün yüzüne çıkarmak adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Böylesine önemli bir organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen başta Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sayın Şakir Taşdemir olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür eder, Uluslararası Gerze Sanat Çalıştayımızın hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” dedi.

WhatsApp Image 2023-10-13 at 13.31.16

Taşdemir ise, “geçen yıl üniversitemiz tarafından birincisi düzenlenen Gerze Sanat Çalıştayı’nın ikincisini, bu yıl farklı bir perspektifle uluslararası platforma taşıyoruz. Çalıştayımıza 7 farklı ülke, 13 farklı üniversite, 12 farklı disiplinden toplam 22 sanatçı ve akademisyen katılmaktadır. Kendilerine katılımlarından dolayı şükranlarımı sunarken, davetli konuşmacılarımız Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru ve Prof. Dr. Mehmet Sezai Türk’e ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Bu yıl uluslararası düzlemde planladığımız çalıştayımıza ülkemizden katılım gösteren akademisyen ve sanatçılarımızın görev aldığı konferans ve workshop uygulamaları üç gün boyunca Gerze Meslek Yüksekokulumuzda yapılacaktır. Ayrıca 6 uluslararası sanatçının video konferansları sayesinde, sanatseverler ve öğrencilerimiz yurtdışında farklı ülke ve üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin sanatsal çalışmalarını inceleme fırsatı bulacaklardır. Bu durum kendi sanatsal gelişimleri ile sanatın küresel işleyişini mukayese edebilmeleri açısından bir fırsat niteliğindedir.

WhatsApp Image 2023-10-13 at 13.31.17

Örneğin birazdan, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi tarafından bize gönderilen, Cengiz Aytmatov tarafından yazılan Beyaz Gemi romanından uyarlanmış ve bugüne kadar 47 adet uluslararası özel ödüle layık görülmüş  “Shambala( Şambala) ”  filmine “2. Uluslararası Gerze Sanat Çalıştayı Türkiye Yüzyılı Sanat (Sinema) Özel Ödülü” nü takdim edeceğiz. Shambala (Şambala) Filmini, yarın bu konferans salonunda hep beraber saat 13:00 de izleyeceğiz.

Bizler bu etkileşimleri önemsiyoruz. Genelde uluslararası çalıştaylar, özelde ise Gerze sanat çalıştayı, yöredeki sanatseverlerin farklı disiplinlerden sanatçılarla bir araya gelerek, sanatsal perspektiflerini genişletmelerine olanak tanıması açısından önemlidir. Ayrıca üniversite ortamında gerçekleşmesi ile öğrencilerimiz kendi disiplinlerinde akademik olarak gelişmelerini gözden geçirebilmekte ve farklı sanatçıların sanatlarını görme fırsatı elde edebilmektedir.

IMG_0292

Bu yıl Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olması sebebiyle ülkemizin bu alandaki gelişimine, biz de uluslararası sanat çalıştayı ile destek vermek istedik. Bilindiği üzere, ülkemizin birçok alandaki gelişimine kültür ve sanat da eşlik etmektedir. Ülkemizin 100. yılı ile birlikte birçok alanda başarılara imza atan ivmesinin, daha da hızlanacağına inancımız tamdır. Biz Sinop Üniversitesi olarak, farklı alanlarda ürettiğimiz akademik çalışmalarımızla, bu gelişime elimizden gelen en yüksek gayretle katkı sağlamak hedefindeyiz. Bu bağlamda birçok alanda ulusal ve uluslararası proje, sempozyum, çalıştay gibi akademik faaliyetlerimize tüm hızımızla devam edeceğiz.

Ve son söz olarak;

“Türkiye Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun”

Hepinize katılımınız için tekrar teşekkür ediyor, çalıştayın verimli geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

IMG_0304

Belediye Başkanı ve Rektör’ün konuşmalarının ardından Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sezai Türk videolu bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Türk’ün ardından bu yıl ikincisi düzenlenen Gerze Sanat Çalıştayı’na Onur Konuğu olarak katılan Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru bir konuşma gerçekleştirdi. Çakmakoğlu Kuru çalıştayın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederken, “BTürk-İslam Sanatı Tarihi alanım. Sanat duygu ve düşüncelerimizi incelikle ve ustalıkla ifade edebilmektir. Güzeli anlatan sanat bir o kadar özel ama bir o kadar da kimliklidir. Sanat eserleri önemlidir. Bir milletin medeniyet ölçüsüdür. Tarihi eserler bir milletin insanlığa armağanıdır” dedi.

Konuşmaların ardından, yarın gösterilecek Shambala filminin yönetmeni Artıkpay Syundukov adına Doç. Dr. İbrahim Gökhan Ceylan ve Öğr. Gör. Tuna Kuzucan, filmin 48’inci ödülü Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir’in ellerinden aldı.

Daha sonra Çalıştay Düzenleme Kurulu üyeleri olan Doç. Dr. İbrahim Gökhan Ceylan, Doç. Dr. Hataice Bahattin Ceylan, Öğr. Gör. Tuna Kuzucan, Öğr. Gör. Abdullah Demir, Öğr. Gör. Serat Kotan ve Öğr. Gör. Serkan Yalçın katılım ve teşekkür belgelerini aldı.

Gerze Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen çalıştaya, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Gerze Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, kurum amirleri, akademik-idari personeli, sanatçılar ve öğrenciler katıldı.

İkinci Uluslararası Gerze Sanat Çalıştayı bugün, yarın ve Pazar günü devam edecek olup, tüm vatandaşların katılımına açık olacak.

WhatsApp Image 2023-10-13 at 13.31.10IMG_0296IMG_0298IMG_0294IMG_0289IMG_0292IMG_0275IMG_0280IMG_0273IMG_0267IMG_0270IMG_0262IMG_0265IMG_0309