Sinop Valiliği tarafından, Sinop Üniversitesi'nin koordinesinde ve ilgili kurumların iş birliği ile, üçüncü yaş grubundaki (60 yaş ve üzeri) kişilerin, eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel yaşamlarına destek olmak, öğrenme zevkini hayat boyu sürdürmelerini sağlamak amacıyla;  “Üçüncü Yaş Üniversitesi (3YÜ)” projesi hayata geçirildi.

Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan’ın başkanlığında, “Üçüncü Yaş Üniversitesi (3YÜ) Protokolü Tanıtım ve İmza Töreni” düzenlendi.

1 Ekim Pazar günü saat 13:00'te Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen tanıtım ve imza törenine; Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Melih Keleş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Kalyon, İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Kültür ve Turizm İl Müdürü Metin Süren, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. İbrahim Ustaoğlu, İl Müftüsü Mustafa Düzgüney, akademisyenler ve basın mensuplarımız katıldı.

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir tarafından “Üçüncü Yaş Üniversitesi (3YÜ)” programı hakkında bilgiler verildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özarslan, “bugün yaşlılar günü, ileri yaş almışlar günü, kıdemli gençlerin günü, onlar birer hazine birer kütüphane, bunu biliyoruz. Her biri birer hazine olan büyüklerimizin yaşarken değerini bilmemiz lazım. Büyüklerimizin gününü kutluyor, sağlıklı mutlu ve huzurlu ömürler diliyorum.

Yaşlılık; ekonomik, sosyal, psikolojik ve sağlık yönü ile yaşamın birikimi; bilgelik ve kendini yeniden keşfetme dönemidir. Kıymetli büyüklerimiz geçmişten geleceğe uzanan yol rehberleridir.

Gayemiz; Üçüncü Yaş Üniversitesi ile kıymetli büyüklerimizin, eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel yaşamlarına destek olmak, öğrenme zevkini hayat boyu sürdürmelerine imkan sağlamaktır.

Gönüllü öğretim üyeleri tarafından büyüklerimizin ilgi alanlarına yönelik verilecek dersler ile sosyal ve kültürel aktiviteler sayesinde, büyüklerimizin öğrenme isteğini ve yeteneklerini canlı tutmalarına yardımcı olacağız.

Emeklilik döneminde, yeni beceriler edinme ve bilgilerini artırma fırsatı sunarak, sınıflar, atölyeler ve etkinlikler aracılığıyla sosyalleşmelerine katkı sağlayacağız. Bilişsel yetenekleri sürdürmelerini aynı zamanda fiziksel aktivite fırsatları ile sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik edeceğiz.

Bu proje ile; kıdemli gençlerimiz ile aydınlık geleceğimiz olan evlatlarımızı bir araya getirecek, bu sayede kuşaklar arasındaki ilişkileri de güçlendireceğiz, Dünya Yaşlılar Günü’nde böyle bir projenin hayata geçirilmesi ayrı bir anlam ifade ediyor” dedi.

Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen, Sinop Üniversitesi Taşdemir’e, paydaş kurumların müdürlerine ve akademisyenlerine teşekkür eden Özarslan, Üçüncü Yaş Üniversitesi (3YÜ)'nin Sinop’a, kıymetli büyüklerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diledi.

İmza törenin ardından Sinop Meydanı’nda kurulan başvuru alanında, Taşdemir ile birlikte ilk müracaatı alan Özarslan, bir öğrenciye Üçüncü Yaş Üniversitesi'ne hoş geldiniz diyerek, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.