TEMA Vakfı Sinop İl Temsilcisi Özgür Cebeci 2023 - 2024 Eğitim ve Öğretim Yılı eğitim ve projelerine başvuruların başladığını duyurdu.

Türkiye’nin 81 ilinde desteklerinizle hayata geçirilecek Minik TEMA (Anaokulu), Yavru TEMA(İlkokul), Ortaokul TEMA ve Lise TEMA Eğitim Programları’nın Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan işbirliği anlaşması sonucu imzalanan protokole göre gerçekleştiğini, İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla tüm okulların yazılı olarak bilgilendirdikleri programın amacının, çocukların doğada daha çok zaman geçirmelerini, gözlem yapmalarını, merak duygusuyla doğayı keşfetmelerini ve ekolojik okuryazarlık becerilerini artırmak olduğu programın başvurularının 13 Ekim 2023 tarihine kadar devam edeceğini bildirdi. Programın materyallerinin Vakıf tarafından temin edileceğini, eğitimin öğretmenler tarafından sınıf veya bahçede yüz yüze uygulanacağını programın sonunda eğitimi uygulayan öğretmene dijital katılım belgesinin elektronik postalarına gönderileceğini bildirdi.

İl Temsilcisi Cebeci, yine Tetra Pak’ın desteği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen “Sıfır Atık Eğitimi Projesi”nin 5. yılında da devam ettiğini; projeyle çocukların doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi vb. konularında farkındalık geliştirmelerini ve sıfır atık yaklaşımını tanımaları amaçladıkları projenin son başvuru tarihinin 9 Ekim 2023 tarihine kadar devam edeceğini ilimiz genelindeki tüm okullardan başvuru yapılabileceğini bildirdi.


 Sıfır Atık Eğitimi Projesinin ise TEMA gönüllüleri aracılığıyla bizzat yüzyüze verilecek olması nedeniyle başvuruların TEMA Vakfının örgütlenmesi olan ilçeleri olan Merkez, Ayancık, Boyabat ve Gerze İlçelerindeki Anaokulu ve İlkokullarda bulunan öğretmenlerden alınabileceğini ve projeye katılan öğretmenlere uygulama sonrası dijital katılım belgesi gönderileceğini bildirdi.


 İl Temsilcisi Cebeci amaçlarından birisinin de dezavantajlı bölgelerde bulunan köy okulları çocuklarına ulaşmak olması nedeniyle, Minik TEMA (Anaokulu), Yavru TEMA (İlkokul), Ortaokul TEMA eğitimlerine köy okullarından öğretmenlerin başvuru yapmaları durumunda asgari düzeyde okulu programa dahil edilebileceğini bildirdi.
    İl Temsilcisi Cebeci şartları uygun olan öğretmenlerimizin sınıfları adına vakıf veri tabanı üzerinden başvuru yapmak istemeleri durumunda; Sinop’da bulunan Temsilcilik ve İlçe Sorumlulukları sosyal medya hesaplarının doğrudan mesaj bölümünden veya  https://www.tema.org.tr/temsilcilikler adresinde yer alan temsilci/sorumlu telefon numarasından ulaşarak konu ve başvuru hakkında daha detaylı bilgi alınabileceğini belirttikten sonra İlimizde bulunan tüm idareci, öğretmen, veli ve çocuklara başarılı bir eğitim öğretim dönemi geçirmelerini, sağlık ve huzur dilediğini söyledi.