Gerze'nin tarihi taş tabanlı kara fırını, Tarihi Köşk'te yeniden hizmet vermeye başladı. Taş fırının eşsiz lezzetlerini özleyenler için, Tarihi Köşk'te sunulan pide ve lahmacun çeşitleri, meşe odununun doğal aromasıyla pişirilerek lezzet tutkunlarının beğenisine sunuluyor.

Tarihi Köşk'ün yeni menüsünde yer alan Gerze Pidesi, Bafra Pidesi, lahmacunlar sadece lezzetleriyle değil, pişirme yöntemiyle de fark yaratıyor. Doğal meşe odunu kullanılarak taş fırında pişirilen bu ürünler, hem geleneksel hem de otantik tatlar sunuyor. Uzun yıllardır Gerze'de pide ustalığı yapan Hasan Usta yılların deneyimini ve ustalığını bu mekana taşıyarak, doğal ve kaliteli malzemelerle en iyi pide ve lahmacununu müşterilerle buluşturmayı hedefliyor.

Hasan Usta, Gerze'nin yerel tatlarını koruyarak, en kaliteli malzemelerle ve geleneksel yöntemlerle pişirilen pide ve lahmacunları müşterilerinin beğenisine sunduklarını dile getirerek, meşe odununun verdiği doğal aroma ve taş fırının sağladığı homojen pişirme imkanının, lezzetlerine benzersiz bir tat kattığını vurguladı.

Sinop’ta Bir İlk; “Gerze Muhallebicisi” Açıldı Sinop’ta Bir İlk; “Gerze Muhallebicisi” Açıldı

Tk12

Lezzet Tutkunlarının Yeni Buluşma Noktası

Gerze'nin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan Tarihi Köşk, lezzet tutkunlarının yeni buluşma noktası olmaya aday. Geniş ve ferah alanıyla konuklarına hem sıcak bir aile ortamı hem de keyifli bir yemek deneyimi sunan mekanda pide ve lahmacunun yanı sıra kahvaltı çeşitleri, yöresel yemekler ( et incik, Gerze Mantısı, çıtır mantı, Boranaşı, erişte, ıslama), közde ızgara ve tava lezzetleri de yerel halk ve turistlerin beğenisine sunuluyor.

Gerze'nin tarihi köşesinde yeniden hayat bulan kara fırın, hem geçmişin izlerini taşıyan lezzetleri hem de yenilikçi sunumlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Tarihi Köşk ekibi bu eşsiz lezzet deneyimini yaşamak isteyen herkesi Tarihi Köşk'e davet ediyor.

Adres: Köşk Mahallesi, Köşk Caddesi, Deniz feneri karşısı (eski Neşeli Köşk)

Tk4Tk5Tk8Tk9Tk11

Editör: Gökçe Davran