İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Gerze’de halkla buluştu. Hükümet Konağı önündeki karşılamadan sonra, Sedat Işıdı Kültür ve Sanat Merkezi’nde seçmenlerle buluşan Ersoy, “ayakta kalabilmiş, varlığını devam ettirebilen, bağımsız ve özgür bir devlet olarak kalabilmek için mücadelesini sürdüren tek bir devlet var bu coğrafyada. O da Türkiye Cumhuriyeti” şeklinde konuştu.

Yıllar sonra Gerze’de konuşma fırsatı bulabildiği için mutlu olduğunu söyleyen Ersoy, “Türkiye bir seçime gidiyor ve bu seçimde 40 yıldır kanımızı döken, 40 yıldır bu milletin evlatlarına bedel üstüne bedel ödeten katiller sürüsüne operasyonların durdurulması konuşuluyor, genel af konuşuluyor. Özerklik konuşuluyor. Bunu gündeme getirenler, bizi patatesle, soğanla kandırmaya çalışıyor. Bu ülkenin ana muhalefet partisinin ve cumhurbaşkanı adayının mitinginde ‘dişe diş kana kan, seninleyiz Öcalan’ sloganları atılıyor. O partinin temsilcileri zafer işaretiyle onları selamlıyor. Ve hala bizim önümüze soğanın, patatesin fiyatını koymaya çalışıyorlar.Bir seçim kazanmak uğruna, Türkiye’nin bekasının en büyük düşmanı olan unsurlarla en kirli pazarlığı yapıp, bizi başka şeylerle avutmaya, kandırmaya çalışıyorlar. Bugün size 24. dönem Ak Parti milletvekili yapmış, İç İşleri Komisyon Başkanlığı yapmış bir kardeşiniz olarak gelmedim sadece. Ben 37 yıldır bu ülkenin huzuruyla, güveniyle, bekasıyla ilgili sorumlulukları bir şekilde taşıyan ve bu alanda saçlarını ağartmış, emek vermiş bir kardeşinizim. Bizi neyle avutmaya, kandırmaya çalıştıklarını ve başardıkları takdirde sonuçlarının ne olacağını sizinle paylaşmazsam en büyük vebalin altında kalırım. Ben terörü biliyorum. Terörle mücadeleyi biliyorum. İliğime, kemiğime kadar yaşadım. Terörün ne olduğunu biliyorum, niye olduğunu biliyorum. Bunu hep beraber sizinle paylaşacağım ve adını koyacağız. Türkiye’yi nereye götürmek istiyorlar?

IMG_8329

"Demokrasiye, özgürlüğe nerenin kaynakları zenginse orada ihtiyaç oluyor"

Değerli kardeşlerim, her şeyden önce önümüze Dünya haritasını açalım. Bu Dünya’da terör niye oluyor, teröristler niye var? İç çatışma nereden kaynaklanıyor, niye ve nerelerde oluyor. Haritayı hayal edin. Amerika’da, Avrupa’da, Kanada’da, Rusya’da, Çin’de terör yok. Olursa da protestolar oluyor, süregelen iç çatışmalar yok. Kardeş kavgası yok, silahlı mücadele yok. Olursa nerede oluyor? Asya’nın güneyinde, Ortadoğu’da, Afrika’nın kuzeyinde ve iç kesimlerinde oluyor. Yani haritaya şöyle bir baktığınız zaman nerede bir Müslüman var, nerede bir mazlum var, nerede bir doğal zenginlik var, orada oluyor. Kim yapıyor bu işi? Az önce saydığım Dünya’nın beş doymak bilmeyeni, adaletsizi, zalimi yapıyor. Nereye çökeceklerse, nereye çökme ihtiyacı varsa, nereyi sömüreceklerse önce orayı terörle birbirine düşürüyorlar, ondan sonra da güvenliği ve huzuru sağlamak, istikrarı sağlamak için yardıma geliyorlar. Demokrasi ihtiyacı oluyor, insan hakları ihlallei, etnik ve mezhepsel sıkıntılar oluyor. Bunlardan doğan sıkıntıları gidermek için geliyorlar çöküyorlar oraya. Tabii bu demokrasiye, özgürlüğe nerenin kaynakları zenginse orada ihtiyaç oluyor. Afganistan’da var bu, Pakistanda, Irak’ta, Mısır’da, Suriye’de, Libya’da, İran’da, Afrika'nın her tarafında, Yemen’de var. Ama mesela Suudi Arabistan’da yok, Kuveyt’te, Bahreyn’de yok. Oralarda ne demokrasiye ne de insan haklarına ihtiyaç var. Oraya hali hazırda çökmüş durumdalar ve petrollerini sömürüyorlar. Suriye’de kargaşa çıkartıyorlar. Rusya 150 yıllık güvenlik iş birliği antlaşması yaptı, Amerika geldi kuzeyine yerleşti. Irak’ta vardı bu ihtiyaç, kuzeyine yerleşti. 150 yıl petrol kuyuları çalışsa, Irak’a çıkarttıkları 1,5 trilyon dolarlık borcu kapatmaya yetmiyor. Amerika diyor ki ‘petrol kuyularını ben çalıştıracağım. Paralar benim banka hesaplarıma yatacak. Ben de sana ne kadar verirsem vereceğim’ diyor. Afganistan’da eroin üreti var. Oraya da çöktüler. Onlar çöktükten sonra oradaki eroin üretimi 30 kat arttı. Afrika’nın bütün kaynaklarını sömürdüler. Anlaşamadıkları yerlerde, Sudan’da olduğu gibi devamlı karmaşa çıkıyor. İçecek su bulamayan insanlar mermi almaya, cephane almaya para buluyorlar ve birbirlerini öldürüyorlar. Bu kadar yıldır sömürüyorlar, çeşmelerinden akacak bir damla suları yok. Tankerle su getirip ömür boyu muhtaç etmeye çalışıyorlar. Tarla ekmelerine müsaade etmiyorlar, ekmeği kendisi veriyor. Biz de altyapılarını yapıp o işleri öğretmeye çalışıyoruz. Biz de Türkiye’deki terörün esas gayesinin ve amacının bu olduğunu unutursak yanlış yerden bakarız işe. Afganistan’dan Fas’a kadar ki bütün Afrika’yı getirin gözünüzün önüne; ayakta kalabilmiş, varlığını devam ettirebilen, bağımsız ve özgür bir devlet olarak kalabilmek için mücadelesini sürdüren tek bir devlet var bu coğrafyada: Türkiye Cumhuriyeti” dedi.

IMG_8328_copyIMG_8326_copyIMG_8323_copyIMG_8316_copyIMG_8314_copyIMG_8312_copyIMG_8299_copyIMG_8300_copyIMG_8294_copyIMG_8290_copyIMG_8285_copy