2023-2024 Eğitim Öğretim yılının başladığı İlköğretim Haftası Gerze'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan'ın Atatürt Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan kutlamalar, Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu'nda devam etti.

Ceylan günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada, "insana yön veren, insanlığı yücelten, hayatı anlamlandıran bir etkinlik olan eğitim; bireyin, toplumun ve insanlığın geleceği için son derece değerlidir. Özellikle, her geçen gün daha önemli hale gelen bilgi ve teknolojinin etkili olduğu günümüzde, eğitimin ve niteliğinin bu gelişmelere paralel olması büyük bir ihtiyaçtır. Hepimizin ortak paydası olan, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı, gerekli bilgi, beceri, anlayış ve kazanımlarla toplum yaşayışındaki yerlerini en iyi şekilde alması için hazırlarken, eğitimin nitelik ve kalite boyutu her geçen gün önemini arttırmaktadır.

Bu anlayışla bizler Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü camiası olarak, Türk Milli Eğitiminin amaç ve ilkeleriyle, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı akademik, sosyal, kültürel sportif yönden güçlü; çocuklarımıza çağın gereklerine uygun en iyi eğitimi vermeyi amaçlamaktayız. 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılına bu günlerde ülkemizin geleceği çocuklarımızla, öğretmenlerimizle, saygıdeğer velilerimizle ve tüm eğitim ailemizle birlikte olmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

DSC_0335

Sevgili öğrencilerimiz;

Eğitim öğretim sürecinizin her kademesinde, bulunduğunuz her ortamda, öğretmenlerinizin rehberliğinde, okuyan, araştıran, soran, sorgulayan, her durumda bilgiye ulaşmanın yollarını arayan, ulaştığı bilgiyi verimli olarak kullanmayı hedefleyen, bilgi ve becerilerini her zaman yenileyen bireyler olmanız, bizlerin geleceğe daha güvenli bakmasını sağlayacaktır. Çünkü gelecek, sizsiniz. Ülkemizin geleceğine siz yön verecek, bu ülkede siz söz sahibi olacaksınız. Bu nedenle size sunulan imkânlardan en iyi şekilde yararlanmanız ve kendinizi geliştirmeniz, sizi, ailenizi ve öğretmenlerinizi mutlu edecektir. Sizin vatanını, milletini, bayrağını ve tarihini seven insanlar olarak yetişmeniz en büyük amacımızdır.

DSC_0337

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarımız;

Mesleğimizin asıl amacı, çocuklarımıza çağın gerektirdiği bilgi donanımını kazandırıp onları içinde bulundukları çağı anlayıp yorumlayabilecek bilgi düzeyine ulaştırmaktır. Öğrencilerimizin ilgi ve kabiliyetlerini geliştirerek onlara gerekli bilgi, beceri, davranış ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle, onları hayata hazırlamak, kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak en büyük hedefimiz olmalıdır. Bütün bunların yanında millet bilincini yaşatabilmek için de çocuklarımıza milli ve manevi kültür ve değerlerimizi aktarmak başlıca görevlerimizdir. Bu yüzden her zaman olduğu gibi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında da sevgili öğrencilerimizi yetiştirmenin gayreti içinde olacağız.

DSC_0330

Değerli velilerimiz;

Büyük bir özveriyle geleceğe hazırladığımız çocuklarımızın başarısı sizi, bizi, hepimizi mutlu edecektir. Sizlerin, çocuğunuzu yetiştirmek için gösterdiğiniz gayreti gördükçe, öğretmenlerimizin fedakârlığına şahit oldukça düşünebilen, yorumlayabilen, insan haklarına ve insanlara saygılı, öz güvenli, çalışkan ve üretken nesiller yetiştirme ümidimiz daha da artmaktadır.

DSC_0340

Bu nedenle çocuğunuzun eğitim öğretim sürecinde öğretmenlerimiz ve okul yönetimleriyle işbirliği içinde hareket etmeniz, eğitim öğretim faaliyetlerine destek olmanız eğitim kalitesinin artmasına ve çocuğunuzun başarısına büyük katkı sağlayacaktır. Çocuklarımızın eğitim sürecinde sizleri hep yanı başımızda görmek, bizlere güç katacaktır.       

Bu duygu ve düşüncelerle sevinç ve coşkusunu hep birlikte paylaşacağımız 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılının hayırlı olmasını diliyor; güzel İlçemize, ülkemize ve milletimize iyilikler, güzellikler ve başarılar getirmesini temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

DSC_0343

Haftanın önemiyle ilgili konuşan okulun İngilizce Öğretmeni Erengül Karakuş ise, “Eğitim toplumların gelişimi için vazgeçilmez ve hatta en önemli unsurlardan biridir. İlköğretim bu gelişimin en baş ve temel taşıdır.  Eğitim sayesinde toplumlar inşa edilir.

Bir yıl sonrasını düşüyorsan tohum ek, on yıl sonrasını tasarlıyorsan ağaç dik ama yüz yıl sonrasını düşünüyorsan halkı eğit.

Okuma yazma ilkokulun ilk adımında öğrenilir. Yurdumuzda ilkokula gitme yaşına gelen çocukların hepsi ilkokula gitmek zorundadır. Kanunlarımıza göre ilköğretim zorunludur ve devlet okullarında ücretsizdir.

DSC_0347

Okuma yazmanın çeşitli yönlerden anlam ve öneminin anlatıldığı bu haftaya okuma yazmanın öğrenildiği ilköğretimin adı verilerek İlköğretim Haftası denmiştir. 1961 yılında çıkarılan kanunla eylül ayının üçüncü haftası İlköğretim Haftası olarak kabul edilmiştir. İlköğretim okumanın anlamanın, görmenin ve görebildiğinden anlam çıkarmanın, ders almanın, düşünebilmenin, zekayı terbiye etmenin yani kültürün temellerinin atıldığı yerdir. Atatürk'ün dediği gibi Tirkiye Cumhuriyet'nin temelidir. Çağdaş uygarlık yolunda en büyük engelimiz olan cahilliğin yok edildiği, ortadan kaldırıldığı yer ilköğretim kurumlarıdır.

Genç beyinlerin insanlığa hizmeti, vatan ve millet sevgisini bağımsız ve şerefli yaşamayı öğrenmeye başladığı yer de ilköğretimdir.

Beraber yaşamayı, çalışkan olmayı, büyüklerimizi saymayı küçüklerimizi korumayı yurdumuzu ve milletimizi sevmeyi, dostluğu ve arkadaşlığı burada öğreniyoruz.

DSC_0339

Öğrendigimiz bilgiler yanında oynadığımız oyunlar ve söylediğimiz şarkılarla hoşça vakit geçiriyor, ortak sevinçler paylaşıyoruz. Kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak, okuma-yazma öğrenmekle başlar. Daha sonra öğrendiklerimizle ise iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, bilimi hurateden ayırır ve bugünkü dünyanın ulaştığı bilgi birikimini elde ederiz. Ve kula kulluk etmekten, kölelikten bilgi ile kurtuluruz. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi eğitimli insan sayısıyla ölçülür. Bilgisiz ve eğitimsiz insanlar daha çok suç işler. Milli birlik ve beraberliğe, milli allak ve terbiyeye giden yolun güvenli başlangıcı da ilköğretim değil midir?

Eylül ayıda ilköğretim hatası eğitimin kıymetini hatırlamak, öğrencilere ve öğretmenlere destek vermek için İlköğretim Haftası sizin bizim hepimizin haftasıdır. Sevinelim, çoşalım ve eğlenelim. İlköğretim Haftamız kutlu, yaşamımız başarılı ve mutlu olsun.

Yeni bilgiler, yeni dostluklar, güzel günler ve aydınlık fikirlere kavuşmanız dileği ile İlköğretim Haftanızı kutluyorum” diye konuştu.

DSC_0351

İlköğretim Haftası öğrencilerin şiir okuması, halk oyunları ekibinin gösterileri ve son sınıf öğrencilerinin okula yeni başlayan öğrencilere çiçek takdiminin ardından sona erdi.

Kutlamalara Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan, ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve veliler katıldı.