Gerze Müftülüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen kutlama programına, Gerze Kaymakamı M. Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Gerze Cumhuriyet Savcısı Serhat Ulu, Gerze Halk Kütüphanesi Müdürü Suat Altuntaş, öğrenciler ve kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Gerze Halk Kütüphanesi personeli Ezgi Vatansever'in yaptığı konuşmada, kütüphane kullanımı ve kitap okuma alışkanlığının önemi vurgulandı. Vatansever, "1964 yılından bu yana her yıl mart ayının son pazartesi günü başlayan hafta, kitap okuma ve kütüphane kullanımı konularındaki bilinci artırmak üzere yurt çapında kutlanmaktadır. Bu yılki tema olan 'Dijital Geleceğin Anahtarı: Yapay Zeka Temelli Akıllı Kütüphaneler', geleceğin kütüphane sistemlerinde yapay zeka temelli yeniliklerin önemini vurgulamaktadır." şeklinde konuştu.

Ayrıca, 2023-2024 yılı içinde en fazla kitap okuyan kullanıcıların istatistiksel olarak yaş gruplarına göre belirlendiği ve bu bağlamda kitap dostu ödüllerinin sahiplerine verildiği belirtildi. Ödül alanların isimleri ve yaş grupları şu şekilde sıralandı:

Okul Öncesi:

  1. Duru KALKAN
  2. Metehan DEMİRHAN
  3. Nehir KIVRAK

Çocuk:

  1. Beril YALÇIN
  2. Zeynep Beril AKBAŞ
  3. Akın GÜLSEVİM

Yetişkin:

  1. Tuncay KALENDER
  2. Fevziye NAİMOĞLU
  3. Eyyüp ARI

4-10

5-8

7-7

"Roket Çocuk" Tiyatro Gösterisi Gerzeli Çocuklarla Buluştu "Roket Çocuk" Tiyatro Gösterisi Gerzeli Çocuklarla Buluştu

6-7

3-11

9-2

Hhhh-4