24 Kasım Öğretmenler Günü Gerze’de yapılan etkinliklerle kutlandı.

Bugün saat 10:00’da Atatürk Anıtı önüne Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi bırakılırken, kutlama etkinliği Sedat Işıdı Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma gerçekleştirdi.

Ceylan konuşmasında, “Geleceğimizin mimarı kıymetli meslektaşlarım; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa kemal Atatürk'ün, millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana ülkemizde öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

IMG_0548

Değerli arkadaşlarım; Milletin ruh ve karakterini şekillendiren, geleceğimizi inşa eden, her birimizin hayatında unutulmayan izler bırakan öğretmenlerimizi buradan saygıyla anıyor, bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Öğretmenlik bir meslek olmanın ötesinde, bir insanlık hizmeti, bir kültür ve medeniyet sorumluluğudur. Öğretmenlik ilim adamı, sanatçı, mucit, bürokrat, siyasetçi, esnaf ve tüccar yetiştirme işidir. Öğretmenlik, tecrübe ve irfanla çocuklarımızı, gençlerimizi, geleceğe hazırlama mesleğidir. Bu yönüyle öğretmenler eğitim sistemimizin ve toplumun temel yapı taşları, istiklal ve istikbalimizin de mimarlarıdır. Kutsal olduğu kadar mesuliyeti ağır bir mesleği icra eden siz fedakâr öğretmenlerimizin bu mesuliyeti bugüne kadar layıkıyla taşıdıkları gibi bundan sonra da hakkıyla taşıyacağınıza yürekten inanıyorum.

Bir eğitimcinin dediği gibi, "çocuk boş bir levhadır, üzerine neyi yazarsanız onu okursunuz" bu sözler açıklıyor ki; öğretmenler insanlığın en önemli unsurlarıdır. Bu yüzdendir ki, öğretmenlik peygamberlik mesleğidir diye anılır olmuştur. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk de "dünyanın her tarafında öğretmenler toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır. Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır, biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir. Bu iki ordunun her ikisi de hayatidir. Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür" buyurmuştur.

IMG_0489

Öğretmen; umudun, adaletin timsali, güvenin, şefkatin abidesidir. Fedakârlığın zirvesi, insanlığın hiç değişmeyecek öznesidir. Memleketin her köşesinde, yüreklere sevgiyi, zihinlere bilgiyi nakış nakış işleyen toplumun önderidir. Toplumumuz da öğretmenlerimize hak ettiği desteği ve değeri vermekte, öğrencilerimiz de ulaştıkları başarılarıyla öğretmenlerimizi ödüllendirmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün eğitim ailemizi en derin sevgi ve muhabbetlerimle selamlıyorum. Bütün öğretmenlerimize sağlık ve sıhhat temenni ediyor, emekli öğretmenlerimize sağlık ve huzur dilerken, aramıza yeni katılan öğretmenlerimize hoş geldiniz diyor, görevlerinde başarılar diliyorum. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şirin Gerze mizin yiğit evlatlarından değerli meslektaşım Nurullah Saraç şehidimizi, Rahmeti Rahman'a kavuşmuş tüm şehit ve bütün öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

IMG_0516

Hafta münasebetiyle düzenlenen program ve etkinliklerde katkı ve desteklerini sunan başta Belediye Başkanlığımız olmak üzere, bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarına, Okul ve Kurum yöneticilerimize, değerli meslektaşlarım öğretmenlerimize, tüm eğitim camiamıza ve sevgili öğrencilerimize huzurlarınızda teşekkür ederim. 24 Kasım Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun” dedi.

Ceylan’ın ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Gerze Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Elif Seda Özgün yazdığı kompozisyonu okurken, Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nadire Baş ise “Ben Öğretmenim” isimli şiiri seslendirdi. Kompozisyon ve şiirin okunmasının ardından Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi öğrencileri, “Öğretmen Olmak” isimli müzikli oyunlarını sahnelerken, aynı lisenin öğrencileri tarafından Müzik Öğretmeni Tunay Demiraldı yönetiminde bir müzik dinletisi yapıldı. Daha sonra, şiir yarışmasında birinci olan Atatürk Ortaokulu öğrencisi Azra Sarısoy, ödüllü şiirini okudu.

Aşçılık Ve Pastacılık Kursu Başlıyor Aşçılık Ve Pastacılık Kursu Başlıyor

IMG_0504

Çeşitli etkinliklerin ardından, 24 Kasım Öğretmenler Günü için düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Gerze Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Yardımcısı Fatih Öz ve Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan tarafından takdim edildi. Ceylan ayrıca, Öğretmenler Günü vesilesiyle öğrenciler tarafından kendisine takdim edilen çiçeği, geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Emekli Öğretmen Şafak Okvuran’ın eşi Buket Okvuran’a hediye etti.

Programa Gerze Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Program ödül törenin ardından gerçekleştirilen hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

IMG_0543IMG_0514IMG_0536IMG_0534IMG_0531IMG_0530IMG_0518IMG_0528IMG_0517