Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Gerze Sanat Çalıştayı’na, Türkiye’den ve yurtdışından birçok akademisyenin katıldığı konferanslar damga vurdu. Dünya’nın farklı yerlerinden konferansa katılan ve Türkçe bilmeyen akademisyenlere, yapay zeka teknolojileri kullanılarak kendi sesleriyle Türkçe olarak anlatım yaptırıldı.

Çalıştayın ikinci gününde Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Sofya Cihan Canbolat “ Ahşap Taş Baskı Tekniği”,  Dr. Yasin Yılmaz ise “Ex libris” üzerine konuşmalarını yaptılar. Ardından video konferans yoluyla Prof. Lia Vilahur (Almanya), Prof. Li Zhang (Çin), Prof. Fabian Carrareas (Arjantin), Doç. Karim Mirzaee (İran), Doç. Keith Kitz (ABD) ve Öğretim Görevlisi Daniel Meier (Almanya) kendi alanlarındaki çalışmalarını ve deneyimlerini izleyicilere aktardı. Yapay zeka destekli olarak gerçekleştirilen konferansta, yabancı akademisyenlerin Türkçe dublajlı olarak salondaki izleyicilere seslenmesinin arkasındaki ismin Gerze Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Tuna Kuzucan olduğu öğrenildi.

Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferanslara akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

IMG_0313IMG_0315IMG_0311IMG_0321IMG_0318IMG_0320