Gerze Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen ve deprem bölgesindeki vatandaşlara yardım amacıyla düzenlenen kermese katılım yoğun oldu. Öğrenciler ve Gerzeli vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kermeste gıdadan içeceğe, tatlıdan el emeği ürünlere kadar birçok ürün alıcı buldu.

ÇEDES (Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum) projesi kapsamında gerçekleştirilen organizasyon, Gerze İlçe Müftüsü Bayram Karar'ın duası ve kurdele kesmesiyle başladı. Kermeste konuşma yapan Gerze Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Zeki Sağır, “Bu kermes, depremde evsiz kalan, yaralanan, ihtiyaç durumuna düşen insanlara bir yardım olsun diye düzenlendi. Gerze İHL olarak birçok projeye imza attık. Arakan ve Suriye’de evler yaptırdık. Etiyopya’da katarakt ameliyatı projesi, Zimbabve’de su kuyusu projesi yaptırdık. Gerze’deki 35 yetimimizin de hamisiyiz. Bu yılki projemiz Etiyopya oldu. Etiyopya Habeşistan yurdudur. Müslümanların ilk hicret ettiği yerdir. Bu sene kurbanlarımızı orada keseceğiz inşallah. Buradan bize kurban emanet edenler var. Bizler de başında bulunarak ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Büyüklerimizin bir sözü vardır: ‘Hayır işlerinde koşmak lazım. Koşamıyorsan yürümek lazım. Yürüyemiyorsan en azından yerinde zıplamak lazım. Zıplayamıyorsan, en azından ayakta durmak, oturmamak lazım.’ Biz de koşamasak da en azından yerimizden zıplama gayreti içindeyiz” dedi.

Kermese, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan, Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Mehmet Keskin, Gerze Müftüsü Bayram Karar, Gerze Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Nazım Aksu, Ak Parti Sinop İl Meclis Üyesi Ahmet Burma ve çok sayıda öğretmen, öğrenci, veli ve Gerzeli vatandaşlar katıldı.

IMG_9389IMG_9441IMG_9439IMG_9414IMG_9382IMG_9388IMG_9379IMG_9380