Gençlik Haftası kapsamında Gerze Kapalı Spor Salonu'nda Kız-Erkek Masa Bocce Müsabakaları düzenlendi. Kızlarda Gerze İmam Hatip Lisesi öğrencileri, erkeklerde Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri düzenlenen turnuvada birinciliği elde etti.

Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gerze Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi ve Gerze İmam Hatip Lisesi öğrencileri Gençlik Haftası kapsamında bocce müsabakalarına katıldı. Kızlar ve erkekler kendi aralarında yarışırken, kızlarda Büşranur Akın, Zehra Ayyıldız ve Beyza Öztürk'ün temsil ettiği Gerze İmam Hatip Lisesi birinci, Fatmanur Aydın, Sude Şahin ve Rabia İnce'nin yarıştığı Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Tuğba Aydın, Esma Yıldız ve Beyza Mutlu'nun katıldığı Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi üçüncü oldu.

Erkeklerde ise Barış Keçe, Arka Karaca ve Arda Tuncer'in temsil ettiği Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Arda İnci, Evren Baş ve Eray Levent Küçük 'ün yarıştığı Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi ikinci, Şahin Balta, Cüneyt balta ve Yükselcan Yılmaz'ın katıldığı Gerze İmam Hatip Lisesi üçüncü oldu.

Madalya töreninde, ilk üçe giren takımlara madalyaları ve ödülleri Gerze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İsmail Karaman ve Gerze İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Mustafa Karadurak tarafından verildi.

DSC_8476

Bocce nedir?

Bocce, demir bilyelerle oynanan bir oyun ve spor dalıdır.

Balkanlar, Fransa, İtalya, Almanya ve Britanya gibi hemen hemen bütün Avrupa ülkelerinde oynanan bu oyunun kökeni Antik Roma İmparatorluğu'na (günümüzde İtalya) dayanmaktadır. Boccenin MÖ 5000 yıllarına kadar uzanan bir zamandan beri bu oyunun bilindiği tarihsel olarak tespit edilmiştir. Oyun "bocce" adını da Romalılar'dan almıştır. İlk devirlerde cilalanmış kaya parçalarıyla oynanmaya başlanan oyun, günümüzde genellikle çelikten imâl edilen bilyelerle oynanır.

Oyundaki amaç, atılan ya da yuvarlanan topların hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 13 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve topu yuvarlamak mümkün değilse hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

DSC_8494DSC_8490DSC_8482DSC_8486DSC_8481DSC_8478DSC_8471DSC_8476DSC_8463DSC_8467DSC_8451DSC_8457DSC_8460DSC_8440DSC_8448DSC_8439