Köşk Mahallesi sakinleri Alaettin Şahin Caddesi üzerinde yapılan Seyir Terası çalışmalarında deniz kenarındaki sahil kıyı şeridinin doğal kaya yapısının Gerze Belediyesi ekiplerince tahrip edildiğini ve kıyı şeridini koruyan kayaların parçalandığını iddia etti. Çalışmalara tepki gösteren mahalle sakinleri iş makinasının önüne geçerek çalışmaları bir süre durdurdu.

İlçemizde yapımı devam eden Seyir Terası inşaatında kullanılmak üzere Alaettin Şahin Caddesi kıyı şeridini koruyan doğal kaya yapısı yakınlarında çalışma yapılması mahalle sakinlerini rahatsız etti. Bunun üzerine belediyenin o bölgedeki çalışmalarına tepki gösteren mahalleliler çeşitli kurumlarla temasa geçtiyse de bir sonuç elde edemedi.

Mahalle sakini Öznur Özden, iş makinelerinin karşısına çıkarak belediyenin kıyı koruma şeridini ihlal ettiğini iddia etti. Gazetemize açıklamalarda bulunan Özden, “şu anda Alaettin Şahin Caddesi sahilinde kepçeler sabahtan bu yana çalışıyorlar. Orası eskiden kayalıktı. Şu anda o bölgede kayalık kalmadı. ‘Kırmıyoruz’ diye iddia ettikleri kayalıkları şu anda kırıyorlar. Sabahtan bu yana birçok kurumu aradım. Kimseye ulaşamadım. Burada Kıyı Koruma Kanunu’na aykırı hareket ettiklerini düşünüyorum. Burada yapılan çalışmaların zararları ilk etapta görülmeyebilir ama doğal yapının bozulması zaman içinde toprak kaymalarına sebep olacaktır” dedi.

DSC_8787

Özden’in açıklamalarının ardından olay yerine gelen Gerze Belediyesi Fen İşleri Müdürü İnşaat Mühendisi Özgür Büyük, kıyı şeridinin bozulmadığını, Seyir Tepesi inşaatı için alınan kayaların kıyı şeridindeki doğal yapıdan alınmadığını iddia etti. Gerze Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nden gelen ekipler tarafından çalışmalar yeniden başlatılırken, kıyı şeridi yakınında çalışma yapılmayacağı, doğal yapıya dokunulmayacağı bilgisi mahalle halkına verildi.

Olayın ardından, yaklaşık üç saat sonra olay yerine gelen Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, “Alaettin Şahin Caddesi altında 9 tane T’miz var. 9 T’de Kıyı Koruma Çalışması için yapılmıştır. 9 T yani deniz kenarındaki düzenleme yapılırken deniz içinden alınan taşlar kenara toplanıldı, o taşlar da bugün seyir terası ve kafeterya yapılması için kullanılacak. Yolun altından yani Alaettin Şahin Caddesindeki yolun altından, kenardan taş sökme falan yok, onu ben de kabul etmem ki öyle olursa zaten yola da zarar veririz. Bu taşlar denizden çıkan taşlar, bu taşlar seyir terası altına yapılan merdivenle ilgili çalışmayla ilgilidir. O duruma bizde karşı çıkarız, yolun göçmesini engellemek için bizde elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

DSC_8818DSC_8809DSC_8804DSC_8800DSC_8794DSC_8786DSC_8784DSC_8782