Gerze’de yapımı tamamlanan yarı olimpik yüzme havuzunun ismi Fetih 1453 Gerze Yarı Olimpik Yüzme Havuzu oldu. Karar Gerze Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

19 Mayıs Mahallesi’nde iki yıl önce temeli atılan kapalı yarı olimpik yüzme havuzu için isim önerisi bugün Belediye Meclisi’nde oylandı. Oylama, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Ak Parti ve CHP’li belediye meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Öneriyi Belediye Meclisi’ne sunan Gerze Belediye Başkanı Şensoy şunları söyledi: “İstanbul, Peygamber efendimizin ‘İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Bu ordu ne güzel ordudur’ işareti, 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmed’in komutanlığında Osmanlı ordusu tarafından fethedilmiştir. Fatih Sultan Mehmed 1453 yılında gerçekleşen fetih için bakır levhalarla döşeterek gemileri bir nevi zırhlandırmıştır. Bizzat kendisi tarafından hazırlanan harita ve planla gemileri karadan hareket ettirmiştir. Galata Köprüsü önünde bulunan düşman donanmasını batırarak, Galatalıların evlerine zarar vermemek için hava topu icat etmiştir. Gerze’de çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olması ve yol göstermesini temenni ederek, yüzme havuzuna Fetih 1453 Gerze Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ismi verilmesini uygun buluyorum.”