19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle köy ve mahalle muhtarları Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, günün önem ve anlamıyla ilgili açıklama yaptılar.

Çelenk sunumuna Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, ilçe protokolü ve muhtarlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Köy Muhtarları Dernek Başkanı Acısu Köyü Muhtarı Fikri Uyanık, kendi derneklerine ait çelengi Atatürk Anıtı’na sunduktan sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi.

Uyanık, yapmış olduğu konuşmada, “1829’dan bu yana Yerel Demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesinin faaliyetleri ile ilgili genelgede Muhtarların bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirdiği bildirildi. Aynı genelge ile Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyacak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür. Çalışmalarımız, görevimiz ve karşılaştığımız zorlukların farkındalığı bizleri onurlandırmıştır. Tam da sırası gelmişken köylere gelen memurdan, askerden, sivil vatandaştan yerliden yabancıdan, hırsızdan, kaçaktan, kaçakçıdan, uzun lafın kısası olandan olması gerekenden olmaması gerekeni takibe kadar her şeyden mesul olan muhtarlarımızın fark edilerek gün belirlenmesi bu anlamda kutlamalar yapılması hepimizi mutlu etmiştir. Tüm muhtar arkadaşlarımın buradan muhtarlar gününü tekrar kutlar görevlerinde başarılar dilerim” dedi.

P_20231019_103740WhatsApp Image 2023-10-19 at 10.54.14P_20231019_103522