Gerze Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen Mevlid-i Nebi Haftası programı Sedat Işıdı Kültür ve Sanat Merkezi'nde kutlandı.

Programa Gerze Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy,  İlçe Müftüsü Mustafa Aktaş, İlçe Emniyet Müdürü Erol Ulaş, İlçe Jandarma Komutanı J.Tğmn. Sadi Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

“Mevlid-i Nebi” programı Kur’ an-ı Kerim tilaveti ile başlarken günün anlam ve önemini belirten konuşmayı da Okul Müdürü Nazım Aksu yaptı. Aksu konuşmasın şu ifadelere yer verdi: “Bu hafta Mevlid-i Nebi haftası. Mevlidi Nebinin Yüce milletimize tüm Müslümanlara ve insanlığa hayırlar getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Haftamız kutlu olsun” dedi.

Programda konuşma yapan Gerze Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Beyza Öztürk, "Dünya var olalı kimse bu kadar sevilmedi. Bugün burada bir araya gelmemizin sebebi, bir büyük insanı anmak ve anlamaya çalışmak Aslına bakarsanız onu anmanın yolu onu anlamaktan, yürüdüğü yoldan yürümekten ve yaşadığı hali yaşamaktan geçiyor

Mekke’nin Kureyş'inde yaşayamayız, açlık günlerinde ona eşlik edemeyiz, hüzün yılında gözyaşına ortak olamayız, Bedir'de sevincini paylaşamaz yetimliğini, yurdundan sürülüşünü mücadelesini, inancını hiç bitmeyen inancını onunla omuz omuza soluyamayız. Fakat bütün bunları yapamıyor oluşumuza rağmen ona ve öğretilerine duyduğumuz ihtiyacı, sanki bugün yaşasa dünyayı kurtaracağını hissederiz, biliriz. Onu gönlümüzde böylesine diri tutan aslında Rabbinden getirdiği risalete duyduğumuz ihtiyaçtandır. O şifayı taşıyan elçi, o fırtınalı denizin feneri, o kaybolduğumuz girdabın pusulasıdır. Ezilen, zulüm gören, acı içinde kıvranan insanlığın muhtaç olduğu merhamettir. Adalettir, şefkattir Q, Hz. Muhammed'dir. O, Kızlarını gömen, tanrılarını yiyen bir toplumu asrısaadet toplumuna dönüştüren bir büyük devrimcidir. Mekke'de İslam devleti kurulduğunda yani o müminlerin peygamberi ve devlet başkanı olduğunda yani dünyalık bütün yetki ve makamı elinde bulundurduğu halde bir kuru hasır Üzerinde uyuyandır. Seni saraylarda yasatalım diyen Hz. Ömer'e "İstemez misin ey Ömer, bu dünya onların ahiret bizim olsun" diyendir. Kendisinden utanıp çekinen bir bedeviye, rahat ol kardeşim! Bende senin gibi kuru et yiyen bir kadının oğluyum diyendir. Davasından vazgeçmesi için mal ve mevki teklif edildiğinde gözyaşları çöl kumlarına süzülürken, "Bir elime güneşi bir elime ayı verseniz ben davamdan vazgeçmem" diyendir. O inançtır, karalılıktır, mücadeledir. Ölmeden önce zaten az olan mal varlığının tümünü devlete bağışlamış, kendisine hediye edilen 70 ten fazla köleyi azat etmiş. Yaşadığı müddetçe zengin ve fakir arasındaki uçurumu gidermek için uğraşmıştır. Utanç kabul edilen kız çocuklarına pozitif ayrımcılık yapmış ve sanki en çok kızlarını sevmiştir... Davası uğruna yaşadığı ve dünyada her şeyden çok sevdiğini söylediği Mekke'den ayrılmak zorunda kalmış, 63 yıllık hayatına yetimliği, öksüzlüğü, beş evladının acısını sığdırmıştır. Yaşadığı süre boyunca savunma savaşı dışında asla savaşmamış, o dönemde savaş esirlerine büyük işkenceler yapılırken o esirlerin ellerinin bağlanmasını dahi yasaklamıştır. Kadın erkek köle hür ayrımı yapmadan bütün Müslümanların okuma yazma ögrenmesini teşvik etmiş, adeta bir eğitim öğretim seferberliği ilan etmiştir. Tam 1500 yıl önce modern hukukun yeni kavuştuğu evrensel ilke ve yasakları veda hutbesinde ümmetine vasiyet etmiştir. Ve biliyor musunuz, bizleri çok merak ettiğini söylemiştir. Kendisini görmediği halde ona inanan kardeşlerini...

IMG_0232

Kıymetli misafirlerimiz sevgili öğrencilerimiz İnsanlığın hiç olmadığı kadar O kutlu elçinin getirdiği mesajı anlamaya ve yaşamaya ihtiyacı vardır. Onun reçetesi zamansızdır aşımsızdır. Onun reçetesi Kuran'dır. Kendisine sevgi ve saygıyla getirdiğimiz salavatlar, çok güzeldir evet. Seven sevdiğini anar değil mi? Ama seven sevdiğini önce anlar kıymetli misafirler. Gelin onu anlayalım, getirdiği mesajı Allah'ın size gönderdiği mektubu okuyalım. Resulallah’ın hayatında Kur’an’ın nasıl hayat bulduğunu yani sünneti öğrenelim. Onun gibi yaşamaya en azından niyet edelim ki, seni sevdik ve anladık. Getirdiklerine inandık, elimizden geleni yaptık demeye yüzümüz olsun. Açtığın yolda birkaç adımda biz attık demeye yüzümüz olsun. Her yıl onun mübarek doğum gününde iyi ki doğdun efendim demeye yüzümüz olsun. Hesap günü ve sonrasında, Ya Resulallah hani o merak ettiğin kardeşlerin vardı ya, ben onlardan biriyim demeye yüzümüz olsun" dedi.

IMG_0229

IMG_0239IMG_0246IMG_0237IMG_0234IMG_0226