İlçemizin hem akademik, hem sportif başarılarıyla hem de sosyal sorumluluk projeleriyle önde gelen okullarından olan Gerze Atatürk Ortaokulu 5. ve 6. sınıf öğrencileri 11 yıldır devam eden ‘Okursan Yazarsın Yazarsan İz Bırakırsın’ adlı okuma, yazma alışkanlığını geliştirmeyi amaçlayan proje kapsamında yeni nesil çocuk kitabı "Meraklı Maydanoz" ile ulusal basına haber oldu.

TRT Haber'de gerçekleştirilen röportajda konuşan Atatürk Ortaokulu Okul Müdürü Taşkın Aydın, kitabın basılı bir materyal olarak yayımlanmasının yanı sıra, önümüzdeki süreçte interaktif bir şekilde yayımlanmasını hedeflediklerini ve bu konuda çalışmalara başladıklarını belirtirken,  okulun Türkçe Öğretmeni Fatih Arslan, "bu proje sayesinde yüzlerce yazar yetiştirdik. Daha öncesinde kitaplarımıza katkı sağlayan öğrencilerimiz avukat, hakim, doktor, serbest meslek sahibi oldular" dedi.

Okulun Resim Öğretmeni Müberra Özcan ise, "öğrencilerimizle birlikte çok güzel çalışmalar yaptık ve ortaya çok farklı karakterler çıktı. Bu sayede hiçbir yerde olmalan orjinal karakterler ortaya çıkardık" şeklinde konuştu.

Okulun resim öğretmeni Müberra Özcan’ın çizim konusunda verdiği destekle birlikte 39 öğrencinin okuma, yazma, canlandırma, illüstrasyon, çizim ve yaratıcı yazma etkinlikleriyle altı ayda yazdıkları kitapta mahalle kültürünün eskimeyen değerlerini yeni nesil Z Kuşağı çocuklarıyla bir arada yoğurulması teması işleniyor.