Sevgili Okurlar, 

Açık ve temiz bir yürekle "GERZE POSTASI" yöneticileri beni siz okurlarla buluşturmak için gazetelerine davet ettiler.

Ben de nazik ve içten gelen bu çağrılarını kabul ederek;" DOKUNDUK" adı verdiğim köşemde siz okurlarla buluşmayı kabul ettim. 

Öncelikle "GERZE POSTASI" kurucularına ve yetkililerine teşekkür ederim... 

Sevgili Okurlar, 

Ben ya da şöyle belirteyim: Bizim kuşak artık kemale ermiş, yaşını almış, yani gün görmüş yaşlı bir kuşağız! 

Gençlerle bazen çatışmamız, yaşadıklarımızdan ve tecrübelerimizin çokluğundan kaynaklanır! 

Bugün ben 82 yaşımı doldurmuş, 3 Şubat 2024 tarihinden itibaren 83 yaşından günleri harcamaya başlamış olacağım! 

Bu nedenle eleştirilmekten çekinmiyorum ve korkmuyorum. İstiyorum ki, insanlarımızda eleştirilmekten korkmamalarını, çekinmemelerini ve eleştirilme, eleştirilmeğe alışmalarını dilemekteyim. 

Sizlere "OKTAY AKTAŞ'IN" 2009 yılında yazdığı çok anlamlı ve güzel bir şiirini sunarak yazıma başlamak istiyorum! Şiirin adı Zaman... Hayatımızda zaman çok önemli ve değerlidir. Tabidir ki, yeterince zamana önem ve değer verebilmişsek! 

ZAMAN 

Ulan zaman! 

Kulak ver de iyi dinle. 

Doğduğumdan beri 

Uğraşıyorsun benimle. 

Yavaşlayacak yerde, 

Çabuk geçtin. 

Hızlanacak yerde, 

Neredeyse durmayı seçtin! 

Şimdi de, 

Yolun sonundaki bu çıkışsız inişte, 

Bari arkamdan itme!  

Gidiyoruz işte... 

Evet, bizler ya da bizden büyük kuşaklar bir bir bu dünyayı terk edip gidiyoruz. Gider ayak da siz yaşayanlara, ilçemizle ilgili kültür mirası inceliklerini bırakmak, ben kendi adıma istiyorum. 

İlçemizdeki işletmelere sesleniyorum: İş yerlerinizden para kazanacaksınız. Ama helal para kazanmayı önce düşünün! Sizleri eleştirmek istiyorum: 

Gerzemize has kültür ürünleri olan, kulak hamuru, cevizli-üzümlü nokullar, kıymalı nokul olmak üzere bunların hiçbirini aslına uygun yapmıyor, yapamıyorsunuz! 

Herkese göre damak zevki deyip geçmeyin, geçiştirmeyin! 

Üretimlerinizde uygun malzemeyi, yeterli düzeyde kullanın! 

BORANAŞI'nın işletmeleriniz de yapıldığını hiç duymadım! Siz duydunuz mu? Belki evinizde de yapılmıyor olabilir! 

Gerze'nin nohutlu ekmeği de meşhurdur! Nokul tipinde de nohutlu ekmek yapılır. Hiç yapan görmedim. Bu konu da bilgi isteyenlere verebilirim. 

Hiçbir zaman nokul üzerine susam serpilip yapıştırılıp pişirilmez! nokul simit değildir! kıymalı nokul da börek değildir! Vıcık vıcık yağlı olmaz! cevizli-üzümlü nokulun yufkası açılırken, karanfil tunç havanda dövülür, una karıştırılarak yufka açılır. Aslı budur! Damak zevkini karıştırmayın! Hiçbir zaman uyduruk aslına uygun olmayan girişimlerden vaz geçin! 

Gerek kıymalı, gerekse cevizli-üzümlü nokul üzerine yumurta sarısı, içine çörek otu karıştırılarak sürülür ve pişirilir. 

Sayın işletmeciler, sütlü nokul da yaptığınızı hiç duymadım. Sorun öğrenin onu da aslına uygun yapın! Başka yerde bu nokul yapılmaz! Ürününüze sahip çıkın! 

İşte görüldüğü gibi eksiğiniz oldukça çok! Ürünlerinizi şişirme yapmayın! Aslına uygun ve özelliğini hiç kaybetmeyin! Katlama yapan işletmeler, çok farklı ve de hiç mi hiç benzer özellikleri olmayan tat da halka sunum yapıyorlar! Çok yanlış! Kimisi kayış gibi sert! Çok katlı özelliği kimisinde hiç yok! 

Para kazanmak elbet hedefinizdir! Sakın ola ki, şişirme yaparak halka sunum yapmayınız! Bu nedenle aslına uygun ürünleri ortaya çıkaramazsanız; marka da olamazsınız! 

Hepiniz biliyorsunuz ki, kulak hamuru ve çeşitlerini, Çeşitli nokul çeşitlerini SİNOP MERKEZ sahip çıkarak "SİNOP MANTISI" adını vererek marka oldular! 

Ya biz Gerzeliler kendi ürünlerimize sahip çıkamadık ve marka olamadık! Kimde ya da kimlerde kabahat dersiniz? Sinop merkezinin ne kulak hamuru ne de nokul kültürü vardır! İşte görüldüğü gibi kendi kültürüne sahip çıkamazsan gelir birileri senin geçmişten gelen kültürüne sahip çıkarak elinden alıverirler! İlçemizde olan işte budur! 

İlçemizde" Kadın Girişimcileri KOOPERATİFİ "çok önemli ve yerinde bir girişim. Üretenden tüketiciye giden yolda güzel adımlar atılabilir! 

Onlardan da istediğim, ilçemizdeki, işletmelere hem aslına uygun ürünleri üreterek örnek olmalı, hem de halka daha ekonomik şartlarda ürünlerini pazarlamalıdırlar!  

Haksız mıyım?  

Hoşça, dostça ve sağlıcakla kalın...

Ali Vacit TOKMAK