Gerze'de baharın gelişiyle birlikte dağlık yerlerde ağaç diplerinde çıkan kuzugöbeği mantarı, ilçemiz köy pazarında kilosu 250 TL'den alıcı buluyor. Höbelen, göbek gibi isimlerle de bilinen mantar, sadece Türkiye'nin belirli bölgelerinde yetiştiriliyor.

Kuzugöbeğinin doğal yerleşim yerlerinden biri olan ilçemizde, sınırlı sayıda da olsa doğal olarak yetişebilen bu mantar türü fiyatıyla satıcısını memnun ediyor. Taze toplanmış kuzugöbeği 250 liralık fiyatıyla pazarda alıcısını bekliyor. Genellikle çam, söğüt, kavak gibi ağaçların altında ve nemli yerlerde yetişen kuzugöbeği, pazar esnafının yeni gelir kapılarından biri oldu.

Hem protein kaynağı hem B1, B2 ve C vitaminleri bulunuyor

Sinop'ta Boyabat, Türkeli gibi ilçelerde daha fazla bulunan kuzugöbeği, protein, B1, B2 ve C vitamini açısından oldukça zengin bir mantar türü olmakla birlikte, bolca antioksidan içeriyor. Birçok lüks lokantanın ve gurme mutfakların tezgahlarını süsleyen kuzugöbeği, Morchellaceae familyasından bir mantar türü. Ormanlarda tek tek veya küçük öbekler halinde bulunan mantar, bahar aylarının gelişiyle birlikte Sinop, Kastamonu gibi yakın iller ve ilçemiz için büyük bir gelir kapısı oluşturuyor.