Cumhuriyet Mahallesi Dandalice Sokak sakinleri, sokak isminin değiştirilmesini talep etti. Bugün toplanan belediye meclisinde oy çokluğuyla alınan “Kızılelma” kararı tartışmaya yol açtı.

Aylık olarak toplanan Gerze Belediye Meclisi’nin gündeminde Dandalice Sokak sakinlerinin talebi konuşuldu. Sokak isminin yerel ağızda kötü bir anlam içerdiğini düşünen mahalle sakinleri, sokak isminin belediye meclis kararıyla değiştirilmesini talep etti. Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy tarafından sokağın isminin “Kızılelma Sokak” olarak değiştirilmesi önerisi meclise sunuldu.

Şensoy, Kızılelma önerisini sunarken, “Kızılelma Türk Dil Kurumu sözlüğünde ‘Osmanlılar tarafından Roma ve Viyana şehirleri için kullanılan sembolik ad olarak tanımlanmıştır. Kızılelma’nın diğer bir anlamı ise, yeryüzündeki bütün Türkleri birleştirip büyük bir imparatorluk kurmayı amaç olarak alan ülküdür.’ Bu sebeple Dandalice Sokak’ın ismini Kızılelma Sokak olarak değiştirmesini oylarınıza sunuyorum” dedi.

CHP Gerze Belediye Meclis Üyesi Birol Sazak, sokak ve cadde isimleri verilirken ortak karar alınması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Şensoy ise, “Uludere Sokak da konuşulmadı, Ovacık Sokak da konuşulmadı. Biz de Dandalice yerine Kızılelma’yı uygun gördük” diyerek Sazak’a tepki gösterdi. Sazak, “Atatürk’le ilgili daha önce bir isim verilmedi” diye itiraz ederken, Şensoy ise belediye binasını işaret ederek, “Atatürk’ün resmini kim astı oraya? 10 yıl ben belediye başkanlığı yapmadım burada. Atatürk’ün büstünü kim koydu? Üç defa kırıldı, yine koyduk. Ben senden daha fazla Atatürkçüyüm” dedi.