Gerze'de son günlerde görülen ve bilinen 3 vaka ile gündeme gelen kaputa saklanan kedilerin yaralanmaları, hayvanseverleri endişelendirdi. Soğuk kış günlerinde ısınmak amacıyla araba kaputlarına sığınan kediler ve diğer küçük hayvanların hayatları tehlikeye giriyor.

Soğuk kış aylarında, sokaklarda yaşayan kediler ve diğer küçük hayvanlar için sıcak bir yer bulmak zorlaştı ve   araç motorları, bu hayvanlar için cazip bir ısınma alanı haline geldi.

Miniklere Trafik Eğitimi Verildi Miniklere Trafik Eğitimi Verildi

Sürücüler, araçlarını park ederken sıkça kedilerin soğuktan kaçınmak için araç motorlarının altına gizlendiğini fark ediyor. Ancak, aracın çalıştırılması sırasında bu durum ciddi yaralanmalara veya ölümlere yol açabiliyor,

Uzmanlara göre; bu tür durumları önlemek ve hayvanlara zarar vermemek adına şu basit önlemler alınabilir:

  1. Kaputa Hafifçe Vurun: Sabahları aracınızı çalıştırmadan önce kaputun üstüne hafifçe vurmak, motor altında uyuyan bir kedinin uyanmasını sağlar ve güvenli bir yere kaçmasına yardımcı olur.

  2. Kornayı Çalın: Araç çalışmadan önce kornayı çalmak, kaputun altında saklanmış bir kedinin kaçmasına yardımcı olabilir. Bu, kediyi ürkütüp güvenli bir mesafeye çekerek aracı çalıştırmanıza izin verir.

  3. Kaputu Açıp Kapatın: Araç çalışmadan önce kaputu açıp kapatmak, motorun altında bulunan bir kedinin dikkatini çeker ve kaçmasını sağlar.

Bu basit önlemlerle, kedi ve diğer hayvanların güvenliğini sağlamak ve onları potansiyel tehlikelerden korumak mümkün olabilir.

Unutmayalım ki birkaç küçük adım, onların güvenliği için büyük bir fark yaratabilir.