Gerze Belediyesi, enerji maliyetlerini düşürmek ve gelir elde etmek amacıyla Yaykıl köyünde 12 dönüm arazide bir enerji tarlası kurmayı planlıyor. Bu projeyle belediyenin aylık yaklaşık 1 milyon TL'lik katkı sağlaması hedefleniyor. Enerji tarlasının üretime geçmesi için ise sadece 2 ay gibi kısa bir süre planlanıyor

Enerji tarlasının planlamasına göre, 2 bin 850 adet güneş panelinin kurulacağı ve 900 KW elektrik üretim kapasitesine sahip olacağı ifade ediliyor. Projenin detaylarını halkla paylaşmak üzere bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek ve ihale süreci başlatılacak. Enerji tarlasının iki ay gibi kısa bir süre içinde üretime geçmesi hedefleniyor.

Gerze'de Mamamatikler Sokak Hayvanları için Hizmete Sunuldu Gerze'de Mamamatikler Sokak Hayvanları için Hizmete Sunuldu

Konuşla ilgili açıklama yapan Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, santralin iki ay gibi kısa süre içerisinde devreye girmesinin planlandığını söyledi. Şensoy, "Belediyelerin en önemli giderlerinin başında enerji giderleri geliyor. Bu nedenle göreve geldiğimiz ilk günden bu yana bu konuda yapılabilecek çalışmaları araştırdık. Bu amaçla teknik ekiplerimizle yaptığımız istişareler neticesinde bu işi kaynağından çözmek amacıyla Yaykıl köyünde Güneş Enerji Santrali (GES) yapmaya karar verdik" dedi.

Bu projenin belediyeye yaklaşık aylık olarak 1 milyon TL gibi bir katkı sağlayacağını belirten Şensoy: "Bir belediyenin kendi ayaklarının üzerinde durabilmesi için mutlaka bir gelirinin olması gerekiyor. Bu kapsamda 2019 seçimlerinden hemen sonra başladığımız çalışma kapsamında Yaykıl su havzamızda Dünya Bankası kredili güneş enerji santrali (GES) yani enerji tarlası yapıyoruz. Hem bu mevkideki kuyu sularının elektriği ve belediyemizin enerji ihtiyacını karşılamış olacağız. Biz ana hatta elektriğimizi bağlayacağız. Bizim kullandığımız elektrik bedeli buradan düşmüş olacak. Belediyemize yaklaşık aylık olarak 1 milyon TL gibi bir katkı sağlanmış olacak.” Şekline konuştu.

Editör: Gökçe Davran