Gerze Belediyesi ve Gerze Halk Eğitimi Merkezi tarafından Türk Mutfağı haftası kapsamında “Gerze Yöresel Lezzetleri” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Gerzeli vatandaşlara keşkek, mısır çorbası, katlama, kıymalı ve cevizli nokul ile pekmezli helva dağıtıldı.

Gerze’nin mutfak lezzetlerinin tanıtıldığı etkinlik Yakup Ağa Konağı önünde gerçekleştirilirken, yoğun bir katılımın sağlandığı etkinlikte, vatandaşlar ikramlara ulaşmak kuyruklar oluşturdu.

Programın sunuculuğunu yapan Gerze Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Aziz İstanbullu konuşmasında, “Biz; kuzeyiyle, güneyiyle, doğusuyla, batısıyla yemek kültüründe çok zengin ve çeşide sahip bir ülkeyiz. Bizim mutfaklarımız asırlık tariflere sahiptir. Bizim mutfaklarımız birlik ve beraberlik üzerine kurulur. Bizim mutfaklarımızda sevgi ve hoşgörü vardır. Bizim mutfaklarımız; misafir on kısmetle gelir, birini yer dokuzunu bırakır atasözünü benimsemiştir. Bizlerde bu duygu ve düşüncelerle geleneklerimizi ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gerze Belediyesi olarak yöresel ürünlerimizden keşkek, mısır çorbası, katlama, nokul ve helvanın hazırlanmasında emeği geçen Halk eğitim Merkezi hocalarımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Siz değerleri misafirlerimize tekrar hoş geldiniz, afiyet olsun diyoruz”dedi.

Yaptığı yemeklerle Sinop’un kültürünü miras bırakmak istediğini kaydeden Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Halime Şahin ise, “Türk Mutfağı Haftası nedeniyle Sinop’ taki etkinliklere katılmak üzere buradayız. Gerze’ ye de Yöresel Lezzetler etkinliğimiz nedeniyle geldik. Yöresel ürünlerimiz sergilenirken görelim diye hem de tadalım diye Sinop’ a geldik. Nokulumuz, katlamamız, pekmezli helvamız, mısır çorbamız, keşkeğimiz var, sergileniyor, az sonra vatandaşlarımız tadımlarını da yapacaklar. Biz geçtiğimiz yıl Türkiye’ de ve dünya da ilk kez gerçekleştirilen Sinop Yemekleri Yarışmasını düzenledik ve Üsküdar Belediyesiyle beraber Valide Sultan Gemisinde Sinop’ un 120 çeşit yemeğini orada ulusal basına sergiledik. Bununda haklı gururunu yaşıyoruz. Sinop’ un sadece mantısı yok, yüzlerce çeşit yemeği var, benim elimde şuan 250 çeşit yemek reçetesi var. Bu yemeklerin tanıtımıyla ilgili elimizden ne geliyorsa yapacağız” diye konuştu.

Etkinliğin açılışında İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından kurdele kesimi gerçekleştirilirken, etkinliğe Gerze Kaymakamı Tekin Dundar, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Gerze Cumhuriyet Savcısı Elif Kuzu, Gerze Cumhuriyet Savcısı Serhat Ulu, Hakim Mücahit Kuzu, Gerze Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ali Su, Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan, Gerze Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Nazım Aksu, Gerze İlçe Tarım Müdürü Özbay Akkaş, Ak Parti Sinop İl Genel Meclis Üyesi İzzet Karaman, Ak Parti Gerze İlçe Başkanı Cumhur Kurt, Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Halime Şahin ve vatandaşlar katıldı.

IMG_9167

IMG_9176IMG_9170IMG_9174IMG_9154IMG_9162IMG_9148IMG_9151IMG_9145