Gerze’de 2022 yılında Kırsal Kalkınma Programı ve Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında çiftçilere hibeleri yapıldı. 22 çiftçi makine ekipman almaya hak kazanırken, 17 dönüm ceviz bahçesi kurulumu, 500 metrekare sera ve 200 metrekare ahır kurulumu gerçekleştirildi.

Gerze İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen hibeler kapsamında gazetemize konuşan Ziraat Mühendisi Bayram Ali Dalman, Yüzde 50 hibe ile Kırsal Kalkınma Programı kapsamında 2021 yılında yalnızca 2 adet makine ekipman desteği sağlandığını belirtirken, 2022 yılında bu sayının 22’ye çıktığını söyledi. Bu makinelerin çoğununun ise römork, yem karma makinesi ve rotovatör olduğunu sözlerine ekledi.

41 projeye daha destek

Yüzde 70 hibeli ve Dünya Bankası destekli Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi hakkında da bilgi veren Dalman, “bu projeyle birlikte 24 yem karma makinesi, kapalı ihatasıyla birlikte toplamda 17 dönüm ceviz bahçesi kurulumu, 2 adet 250 metrekare sera, 100’er metrekarelik iki ahır kurulumu, 7 adet çayır biçme makinesi ile birlikte toplam 41 projeyle makine, ekipman ve altyapı çalışmalarına destek verdik” dedi.

Makine ekipmanların tarımsal amaçlı olarak hem verimi artırma hem hayvansal üretimde rasyon hazırlamada hem de diğer üretimlerin hepsine fayda sağladığına dikkat çeken Ziraat Mühendisi, bu sebeple makine ekipmanlarına ağırlık verdiklerini belirtti.