Vefa Programı kapsamında, Gerze’deki 82 hanede yalnız yaşayan yaşlı vatandaşların ev temizliği ve kişisel bakımları yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan projede, Gerze Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Gerze’de yaşayan vatandaşların evleri temizlenmeye, kişisel bakımları yapılmaya başlandı. Vefa Programı kapsamında kişisel bakımlarıyla temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı, engelli ve ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyen vatandaşların ev ve kişisel temizliklerini sağlanıyor.

2010 yılından bu yana sürdürülen proje kapsamında, bu yıl Gerze’de 82 evde çalışmalar yapıldığı öğrenilirken, Türkiye genelinde 7 bin personel ile 127 bin 720 engelli ve yaşlının evde bakım hizmetleri karşılanacak.

Vefa Programı kapsamında öncelik sırasına göre ihtiyaç sahibi durumunda olup kişisel bakımlarına ilişkin temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan 60 yaş üstü kişi ve kişilerin yaşadığı haneler, %70 ve üzeri engelli raporu olan kişilerin bulunduğu, hanede yaşayan kişi sayısı fazla olan haneler, 3’ten fazla 16 yaşından küçük çocuğu olan kişilerin yaşadığı sosyal yardım yararlanıcısı tek ebeveynli haneler, %40-%69 oranında engelli raporu olan kişilerin yaşadığı haneler bu hizmetten yararlanabiliyor.

FxCzn3mWAAA3nGMFxCzn3eWYAE53y_FxCzn4qWIAA1xk1