Gerze veterinerleri 21 Ağustos’ta iş bırakma eylemi yapacak. Veteriner hekimlere karşı şiddete dikkat çekmek için yapılacak eylemde, veterinerler Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil edilmeyi talep edecek.

3 Ağustos’ta Ankara’da Veteriner Klinisyen Ceren Eroğlu, kedisi ölen trans birey A.K. ve dört arkadaşı tarafından tokatlanıp darp edilmişti. Bu olay üzerine Türk Veteriner Hekimler Birliği ve 56 Veteriner Hekim Odası ülke genelinde tüm veteriner hekimlere iş bırakma çağrısı yaptı. Sağlıkta Şiddet Yasası’ndan faydalanamayan, teknik alanda gerçekleşen iyileştirmelerden faydalanamayan hekimler saldırılara, ihmallere ve ihlallere açık hale geldiler.

İş bırakma eylemiyle ilgili gazetemize konuşan ilçemiz veterinerlerinden Kaya Veteriner Muayenehanesi işletmecisi Veteriner Mehmet Kaya, “Ankara’da gerçekleşen olayda bir veteriner arkadaşımız darp edildi. Bu ilk değil. Geçtiğimiz yıllarda da bunun gibi veya daha kötü olaylarla karşı karşıya kaldık. Bizler veteriner hekimler olarak hakkımız olanı talep ediyoruz ve şiddete karşı çıkmak için 21 Ağustos’ta iş bırakma eylemi yapıyoruz” dedi.

21 Ağustos tarihinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Gerze’de de iş bırakma eylemi yapacak veterinerler, Pazartesi günü kliniklerinde hizmet vermeyecekler.

P_20230819_114309_1