Atatürk Mahallesi Halil Bayraktar Caddesi Sinop Samsun Yolu üzerinde kurulan kurban pazarında satışlar başladı. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Gerze’de kurulan pazarda, Gerze köylerinden gelen besicilerin getirdiği küçük ve büyükbaş hayvanlar alıcılarını bekliyor. Bu yıl fiyatların oldukça yüksek olduğu gözlendi.

Gerze Belediyesi tarafından titiz bir çalışmayla kurulan alanda, kurban satıcıları kendilerine ayrılan yerlerde düzenlemelerini yaptı ve kurbanlıklarını pazara getirmeye başladı. Pazara giren tüm hayvanların, pazar süresince veteriner hekim kontrolünde sağlık muayeneleri ve kontrollerinin yapılacağı bildirildi.

Geçtiğimiz yıl küçükbaş kurbanlıkların fiyatları 6 ila 12 bin lira arasında değişirken, büyükbaş kurbanlıkların fiyatları ise 50 bin liradan 150 bin TL arasında değişiyordu. Bu yıl ise küçükbaş hayvanlar 15.000 TL - 25.000 TL arasında, büyükbaş hayvanlar ise 80.000 TL – 200.000 TL arasında değişiyor.

Pazara hayvanlarını getiren satıcılar, hayvan pazarında henüz hareketliliğin başlamadığını ifade ederken, Kurban Bayramı’na 2-3 gün kala hareketliliğin daha da artacağını tahmin ettiklerini belirttiler.

2 Yaşın Üzerinde olan Büyükbaş Hayvan Nasıl Anlaşılır?

Kurban satıcıları, 2 yaşın üzerinde olan hayvanın anlaşılmasının kolay bir yöntemi olduğunu belirttiler. Hayvanın yaşının en iyi dişlerinden anlaşılabileceğini ifade eden satıcılar, "2 yaşında bir hayvanın alt çenesinde bulunan dişlerin arası daha açıktır ve yetiştiriciler arasında 'Kapak açmak' denilen olaya hazır haldedir. 'Kapak Açmak' deyimi, hayvanın ön alt çenesinde iki adet kazma şeklinde dişin çıkmasıdır. Eğer bir hayvanın alt çenesindeki dişlerin arası bu dişlere yer açmak için açılmışsa hayvan 2 yaşın üzerindedir. Eğer dişler çıkmışsa 2,5 - 3 yaş aralığındadır ve kurbanlık olabilir” şeklinde konuştular.

Gerze kurban pazarında, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gerekli tüm tedbirler alınmış durumda. Pazara gelen alıcılar, fiyatların yüksek olmasına rağmen geniş bir seçenekle karşılaşıyor. Kurbanlık satın alacak olan vatandaşlar, hayvanların sağlık ve yaş kontrollerinin titizlikle yapıldığından emin olabilirler.

11-433-166-1777-122-2

Fatma Yüksek Anaokulu Yönetiminden Yılsonu Kermesine Davet Fatma Yüksek Anaokulu Yönetiminden Yılsonu Kermesine Davet

Editör: Gökçe Davran