Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Gerze’de kurban pazarı kuruldu. Halil Bayraktar Caddesi’nde bulunan kurban pazarında, Gerze köylerinden besicilerin getirdiği küçük ve büyükbaş hayvanlar pazarda alıcılarını beklerken, bu yıl fiyatların oldukça yüksek olduğu gözlendi.

Gerze Belediyesi tarafında kurulan alanda kurban satıcıları kendilerine ayrılan yerlerde düzenlemeleri yaptı, kurbanlıklar pazara getirilmeye başladı. Kurban pazarına giren tüm hayvanların pazar süresince veteriner hekim kontrolünde sağlık muayeneleri ve kontrollerinin yapılacağı kaydedildi.

Geçtiğimiz yıl küçükbaş kurbanlıklarda fiyatlar 1500 ile 5 bin lira arasında değişirken, büyükbaşlarda ise bu rakam 10 bin liradan 35 bin TL arasında değişiyordu. Bu yıl küçükbaş hayvanlarda fiyatlar 6 ile 12 bin lira arasında değişirken, büyükbaşlarda ise bu rakam 50 bin liradan 150 bin TL’ye kadar gidiyor.

Pazara hayvanlarını getiren satıcılar hayvan pazarında henüz hareketin başlamadığını ifade ederken, Kurban Bayramı’na 2-3 gün kala hareketliliğin daha da artacağını tahmin ettiklerini söylediler.

IMG_9573IMG_9575IMG_9574