Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Aydın Gündemir Son Yolculuğuna Uğurlandı Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Aydın Gündemir Son Yolculuğuna Uğurlandı

Gerze'de, yeni çipli kimlik kartlarına geçiş yapmayan vatandaşların bu kartlara sahip olmaları için bir toplantı düzenlendi. Gerze Kaymakamı M. Deniz Arabacı’nın öncülüğünde gerçekleşen toplantıya, Gerze Nüfus Müdürü Mehmet Durmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Cihat Topcu ve mahalle muhtarları katıldı.

Gerze’de 28 bin 198 kişi yeni çipli kimlik kartlarını kullanırken, 1535 kişi ise eski tip nüfus cüzdanını kullanmayı sürdürüyor. Toplantıda, teknolojinin gelişmesiyle vatandaşların kamu hizmetlerinden daha hızlı, etkin ve güvenli bir şekilde yararlanabilmeleri için çipli kimlik kartlarına geçmeleri gerektiği vurgulandı. Yeni kimlik kartına geçişin büyük oranda tamamlandığı belirtilirken, geçiş yapmayan az sayıdaki vatandaşların zorluk yaşamaması için alınacak tedbirler konuşuldu.

Topl2

Başvuru Nasıl Yapılır?

Nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek isteyenler, yurt içinde Alo 199, e-Devlet veya https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden herhangi bir nüfus müdürlüğü için randevu alarak başvuruda bulunabiliyor. Başvuruda bulunacak kişilerin, son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimliği ispatlayıcı bir belge (nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, geçici kimlik belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge) bulundurmaları ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adreslerinin olması gerekiyor. Ayrıca, değerli kağıt bedelinin belirtilen bankalara yatırılması gerekiyor.

Topl3

Editör: Gökçe Davran