23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Gerze’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Cumhuriyetin geleceği çocuklarımız yaptıkları gösterilerle milli değerlerimizi yüceltirken, izleyenlere de keyifli dakikalar yaşattılar.

Hükümet Konağı önünde gerçekleştirilen Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni sonrası, liman mevkiindeki festival alanında gerçekleştirilen kutlamalara çok sayıda insan katıldı. Havanın da güzel olmasıyla anne ve babalarının ellerinden tutup meydana gelen yüzlerce çocuk kendi bayramlarını gönüllerince kutladı.

23nisan_gerze

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan,”bugün, ulusal egemenliğimizin sembolü olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 103. yıl dönümüdür. Bugün, vatanı işgal edilerek yok edilmek istenen bir milletin, vatanı uğruna tek bilek, tek yürek haline geldiği gündür. Bugün, milletimizin var olma ve yok olma savaşında, var olma mücadelesini kazandığı gündür. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür. 23 Nisan 1920, ulusal iradenin en açık bir şekilde belirdiği, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı bir gündür.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, bugün tüm ülkemizde coşkuyla kutluyoruz. En önemli servetimiz ve umut kaynağımız olan çocuklarımızın bayramında, onların mutluluğuna ortak olmak bizler için en büyük mutluluk vesilesidir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlarken, geleceğin teminatı olan çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlamanın; aslında "kendi geleceğimize, ülkemizin geleceğine katkıda bulunmak anlamına geldiğinin idraki içerisindeyiz"

23nisan_gerze12

Sevgili Çocuklar; sizler, milletimizin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımızı kucaklayan güçlü kollarımızsınız. Bu bakımdan sizlerin sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeniz en büyük arzumuzdur. Hedefimiz sizleri özgür düşünen, sorgulayan, milli ve manevi değerlere saygılı, vatanını milletini ve bayrağını seven, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, okuyan ve araştıran, üreten gençler olarak yetiştirebilmektir. Her alanda yapacağınız atılımlarla bizlerin ve ülkemizin gurur kaynağı olacaksınız. Bu gurur yalnızca bizim değil vatan uğruna canını feda etmiş şehitlerimizin ve gazilerimizin de gururu olacaktır. Sevgili Çocuklar, şunu unutmayınız, tüm gayretleriniz vatanımız, milletimiz, ay yıldızlı bayrağımız ve tüm kutsal değerlerimiz içindir.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım; Milli bir bilinçle geleceğe hazırlayacağımız çocuklarımızı yetiştirirken sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunun idraki içindeyiz. Akademik başarılarının yanında öğrencilerimize milli ve manevi değerlerimizi de kazandırmak zorundayız. Yüreğinde vatan aşkı, göğsünde imanı olan, imanını eyleme dönüştürebilen İstiklâl ve İstikbal aşığı nesiller yetiştirmeliyiz. Çocuklarımıza yalnızca öğretmek değil, onları hayata hazırlamak ve güzel örnek teşkil etmek en önemli ödevimizdir. "Çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin" veciz sözü, biz eğitimcilerin vizyonunu ne güzel ortaya koymuştur. Biz eğitim ordusu da bize emanet edilen çocuklarımızı bu bilinç ve vizyonla geleceğe taşımak için mücadele etmekteyiz. Biliyoruz ki, yarınlarımız emin ellerdedir.

23nisan_gerze35

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Birinci Gazi mecliste görev yapan üyeleri, Kurtuluş Savaşında, Çanakkale'de ve 15 Temmuz'da ve vatan mücadelesinde canını ortaya koyan aziz şehitlerimizi, saygı ve rahmetle anıyorum. Aziz Milletimizin, Halkımızın, değerli meslektaşlarımın ve sevgili öğrencilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Gazi Mustafa Kemal İlkokulu öğrencileri birçok gösteri sundu. Okul, şiir dinletileri, halk oyunları, folklor gösterileri ve cumhuriyetin milli ve manevi değerini yükselten gösterilerle seyircilere 23 Nisan’ın önemi anlattı.

23nisan_gerze28

Kutlama programı ödül töreninin ardından sona ererken, törene Gerze Kaymakamı Tekin Dundar, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Gerze İlçe Jandarma Komutanı J. A. Kd. Bçvş. Erkan Duymaz, Gerze İlçe Emniyet Müdürü Erol Ulaş, Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Mehmet Keskin, Gerze Müftüsü Bayram Karar, Ak Parti Gerze İlçe Başkanı Cumhur Kurt, CHP Gerze İlçe Başkanı Nihat Erdal, MHP Gerze İlçe Başkanı Muhammet Şentürk, İyi Parti Gerze İlçe Başkanı Yavuz Yiğit, Sinop İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Burma ile İzzet Karaman ve çok sayıda izleyici katıldı.

23nisan_gerze4023nisan_gerze3823nisan_gerze3523nisan_gerze3223nisan_gerze2923nisan_gerze2723nisan_gerze2523nisan_gerze2423nisan_gerze2123nisan_gerze2023nisan_gerze1923nisan_gerze1823nisan_gerze1023nisan_gerze723nisan_gerze623nisan_gerze523nisan_gerze423nisan_gerze323nisan_gerze223nisan_gerze1