19 Eylül Gaziler Günü Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törenle kutlandı.

Gerze Kaymakamlığı ve Gerze Belediyesi çelenklerini sunarken, şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gerze İlçe Jandarma Komutanlığı Astsubay Kıdemli Başçavuş Samet Ataseven yaptı. Ataseven, “Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan, yüzyıllar boyunca Türklük özgürlük uygarlık ve vatan uğruna mübarek kanlarını akıtarak canlarını veren, dünya tarih ve edebiyatına destanlar yazdıran tüm gazilerimizi minnet duyguları ile anmak için toplanmış bulunuyoruz.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 10.47.15

Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk de bu onurlara kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı soydaşlar ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli benliğimizde olan bu duyguların, Türk ulusunun her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır.

Türk Milleti bunun en güzel örneğin Gazi Mustafa Atatürk ün önderliğinde "Ya istiklal, ya ölüm!" diyerek verilen Kurtuluş Savaşı’nda yaşamıştır.

Gazilik, ebediyete akıp giden her günün tarihleşmesinde, vatan ve millet için taşıdığı asil ve faziletli ruhun sembolleşmesi demektir.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 10.47.15 (1)

Sizler, vatanımız ve bayrağımız için gözünü kırpmadan ölüme koşup, gazilik mertebesine ulaşan milletimizin gözbebeği şerefli insanlar. Sizlerin huzurunda saygımızı Şükran borcumuzu sunmaya geldik.

Sizler: vatanları için yaşayıp, onun uğruna hayatını ortaya koymuş bütün milletin kalbine taht kurmuş aziz insanlar... Ulu Önder Atatürk'e Mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verildiği bu günde, güzel yurdumuzun her köşesinde sevgiyle yaşatılıp büyük bir gururla anılacaksınız.

Siz... Dünyaya örnek bir azim ve iman kudreti de yüksek bir morale sahip bir milletin, an büyük maddi kuvvetler karşısında dahi yenilmeyeceğim ispat ettiniz.

Kanaatiniz, imanınız, itaatiniz hiçbir korkunun yıldırmadığı cesur yüreğiniz, düşmanı altüst eden olağanüstü gayretleriniz, bize en buhranlı anlarda yol gösterici bir rehber olacaktır.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 10.47.14

Bizlere bıraktınız eserleri sonsuza kadar yaşatacağımıza Yüce Türk milletinin mutluluğu, vatanimizin bağımsızlığı ve bütünlüğü için, karşımıza çıkan hiçbir unsuru yaşatmayacağımıza söz veriyoruz.

Bizler... Maddi ve manevi gücümüzle, dostların güven kaynağı, barışın şahinleri, yurda kem gözle bakanların korkulu rüyası olacağız.

Milli gururumuzun kaynağı, yarınlarımızın teminatı olan gazilerimiz. Sizlerin kahramanlık destanlarını ve hatıralarınızı sonsuza kadar yaşatacağız.

Sözlerimi bitirirken azız şehitlerimizin ruhları onunde saygıyla eğiliyor, şehitlerim silah arkadaşları kahraman gazilerimizi şükranla selamlıyorum” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Gazi Mustafa Kemal İlkokulu öğrencileri İclal Sazak ve Berra Rana Kahveci’nin okuduğu şiirlerle program sona erdi.

Programa Gerze Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, ilçe protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri ve Gerzeli vatandaşlar katıldı.