Gerzeli genç sanatçı Bahar Tatar, Gerze Belediyesi tarafından bu yıl 47'ncisi düzenlenen Gerze Festivali'ne çağrılmadı. Yerel sanatçıların da olduğu festival programında kendisine yer verilmeyen Tatar, sitemini sosyal paylaşım sitesi üzerinden dile getirdi.

İlçemizin geleceği parlak sanatçılarından olan, hem bağlamasıyla hem de sesinin güzelliğiyle Türk halk müziği alanında öne çıkan Tatar, bu yıl ki festival programına alınmaması nedeniyle Facebook üzerinden sitem etti. Tatar, “bugün Gerze festival afişini gördüm. Ben de kendi sazımla 3-4 tane söylesem, Gerzeli bir çocuğunuz olarak ne zararı olurdu. Rabbim her şeyi görüyor. İnşallah seneye ben de konservatuarı çok istiyorum. Seneye üniversite sınavında inşallah kazanırım, ben de bir yerlere gelirim” dedi.

IMG-20230716-WA0014

Gerze Belediyesi Konservatuarı’nda çocuk korosuyla birlikte 8 yaşında müzik alanına giriş yapan Tatar, dönemin Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı tarafından 2017 festivalinde, henüz 10 yaşındayken sahneye çıkmış ve dinleyen herkesi büyülemişti. 2019 yılında Sedat Işıdı Kültür ve Sanat Merkezi’nde Semih Beşcanlar yönetimindeki büyükler korosunun yanında sahne alan Tatar, o günden bu yana Gerze Belediyesi tarafından gerçekleştirilen hiçbir etkinliğe katılmadığını ifade etti.

Maddi bir beklentisinin olmadığını söyleyen Tatar, yerel sanatçılara destek verilmesi gerektiğini belirtti. Gerze Festivali’nin sadece bir örnek olduğunu, daha önce yapılan Türk halk müziği, türkü geceleri gibi hiçbir organizasyona da davet edilmediğini sözlerine ekledi.

İlçemizde yetişen ve ilerleyen yıllarda Gerze’ye büyük katkılar sunabilecek genç bir sanatçının bu şekilde görmezden gelinmesi ve gelecekte başarı öyküleri yazabilecek Bahar Tatar gibi genç dimağların potansiyellerinin farkına varmadan yitip gitmesi veya bu potansiyellerin yerel yönetimler tarafından görmezden gelinmesi başta Gerze adına büyük bir kayıp olacağı gibi, kısıtlı mesleki eğitim aktivitelerinin olduğu ilçemizde Tatar gibi nice sanatçı adaylarının, sporcuların, iş adamlarının veya meslek erbaplarının yetişebilmesi adına Gerze’nin kurumları ve vatandaşlarını bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.