Yaklaşık 400 yıllık geçmişi olan Tarihi Derecuma Camii, bu yıl da oldukça yoğun bir katılımla yerel halkı ve ziyaretçileri ağırladı. Şenlikler, Cuma namazının kılınmasının ardından başladı. Katılımcılar dualar eşliğinde yağmur ve bereket diledi. Ardından, şenlik alanında pişirilen bol malzemeli keşkekler, misafirlere ikram edildi.  Türkiye'nin dört bir yanından gelen gurbetçilerin de katıldığı şenliklerde, vatandaşlar hasret giderme fırsatı buldu.

Y4

Boyalıca Köyü Muhtarı Önder Eskici, etkinlik hakkında yaptığı açıklamada, "Her yıl gerçekleştirdiğimiz geleneksel etkinliğimizi bu yıl da yaptık. Atalarımızdan miras kalan bu etkinliğe sahip çıkıyoruz ve çıkmaya devam edeceğiz. Davetimize icabet edip keşkek şenliğimize ve yağmur duamıza katılan, dualarımıza eşlik eden herkesten Allah razı olsun. Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza, muhtar arkadaşlarımıza, destek olan kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum. Katılımcılara ayaklarına sağlık, geldikleri için çok teşekkür ediyorum" dedi.

Derecuma Camii meydanında düzenlenen şenliklere Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, Gerze Kaymakamı M. Deniz Arabacı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

K K K

V V V

Y3-1

Gerze'de Yeni Bir İşletme: Uslu Butik Açıldı Gerze'de Yeni Bir İşletme: Uslu Butik Açıldı

Derecuma Camii'nin Tarihçesi

Yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık 400 yıllık olduğu tahmin edilen Derecuma Camii, Gerze Boyabat yolu üzerinde yer almaktadır. 2009 yılında Doğuş Holding tarafından restore edilmiştir. Cami, civar köylerin orta noktasında bulunmakta olup, zamanında köylülerin toplanıp Cuma namazını kıldığı bir merkezdi. O günden bu güne her yıl bahar aylarında birçok köyün katılımıyla dua bayramı olarak kutlanan keşkek törenleri düzenlenmektedir.

Editör: Gökçe Davran