CHP Gerze Belediye Başkanı Aday Adayı Bülent Eryılmaz, Gerze’deki otopark sorunuyla ilgili bir video daha çekerek, “belediyemizi müteahhit belediyesi olmaktan kurtarmalıyız” dedi.

Zaman zaman yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Eryılmaz, geçen ay yayımladığı videosunda Gerze Belediyesi’nin 2009-2019 yılları arasında müteahhitlerden topladığı paraların akıbetini sormuş, dönemin yöneticilerinden bir cevap alamamıştı. Bunun üzerine ikinci bir video ile Gerze Belediyesi’nin günümüz yöneticilerine seslenen Eryılmaz, müteahhitlerden tahsil edilen 6 bin 555 TL olarak belirlenen otopark ücretinin 2020 yılı itibariyle neden 3 bin 500 liraya düşürüldüğü sordu.

“AKP’nin gönül belediyeciliği işte böyle gönüllere ferahlık serpmektedir” diyen Aday Adayı, belediyenin müteahhit belediyesi olmaktan kurtarılmazsa, Gerze’nin trafik ve otopark sorunu gibi sorunlarla karşı karşıya kalacağını söyledi. Bir otoparkın belediyeye maliyeti hakkında bilgi veren Eryılmaz, otoparkla ilgili toplanan paraların durumunu müteahhit veya müteahhit yakını belediye meclis üyelerinin bildiğini ve bu durumu ellerini ovuşturarak karşıladıklarını iddia etti.

Belediye meclisi üyelerinin ve belediyecilik yapan kişilerin, Gerze Belediyesi ile iş ilişkisi içerisinde olmaması gerektiğini savunan Eryılmaz, “eğer belediye ile iş ilişkileri varsa, hizmet bekleyen hemşerilerin haklarının korunamayacağını artık bilmeliyiz” dedi, Gerzeli vatandaşların yeni dönemde vereceği siyasi kararlarda bu durumu göz önünde bulundurmalarını vurguladı.

Eryılmaz, sosyal medya hesabından yayımladığı videoda şunları söyledi: “Bizim daha önceki videomuzda 2020 ve devam yılı için 8 bin TL olarak bildiğimiz otopark inşa ücretinin, aslında 6 bin 555 TL olan eski tutarının, 2020 yılı için önce 3 bin 500 TL düşürüldüğünü, sonrasında da 2023 yılı için tedricen 8 bin TL’ye kadar yükseltilebildiğini öğrendik. Tabi herhangi bir belediye yetkilisi tarafından bu ayrıntılara ilişkin cevap verilmeyince, elde olunan rakamlara ilişkin bilgilerin doğruluğunu da teyit ettirmenin mümkün olamayacağını takdir edersiniz.

Şimdi bu işi şöyle düşünelim. Bugün, bir otomobilin park etmesi için harcanacak kapalı otopark inşaat maliyeti, bir araba için kabaca 150 bin TL civarındadır. Bu tutar internet araştırmasından ortalama olarak bulunmuştur. Kapalı herhangi bir otoparkın içinde, bir arabalık bir park yerinin 25 metrekareye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Kolonlar ve dış duvarlarla inşaat maliyeti için referans alan 30 metrekareyi bulacağını farz edelim. Metrekare inşaat maliyeti 5 bin TL dersek; bizim otopark yönetmeliğine göre inşaat sahiplerinden bir park yeri için tahsil edilmesi gereken asgari tutar, kaba inşaat için 150 bin TL civarında olacaktır. Bu tutar, yönetmeliğe göre belediye meclis kararı ile belirlenmektedir. Yani gerçekten bir arabalık otopark inşa etmek için bu günün inşaat maliyetlerine göre, belediye meclisinin karar vermesi gereken tutar 150 bin TL civarında olmalıdır.

Peki belirlenmesi gereken bu tutara karşılık 2020 yılı için belirlenen tutar ne kadardır? 3 bin 500 TL’dir. O günün kabaca inşaat maliyetlerine göre, tahsili gereken tutarın 10’a 1’i. Bir önceki yıl belirlenen ve tahsil edilen tutarın da hemen hemen yarısına indirilmiş vaziyettedir. Bu karar Belediye Meclisi’nde oy birliği ile alındığına göre, belirlenen tutar düşüklüğünün gerekçesi, her ne ise, tüm belediye meclis üyeleri için de kabul edilebilir bulunmuştur. Yani tüm belediye meclisi parti grupları ortaklaşa karar vermişlerdir. Hem AKP’li ve hem de CHP’li meclis üyelerince! Beraberce! Ortaklaşa! Bugün ise bu tutar 8 bin TL olarak belirlenmiştir. 150 bin nerde, 8 bin nerde? 18’de 1’i bir park maliyetin kat be kat düşüğü. Bu tutarlarla belediyenin otopark inşa etmesi mümkün mü? Hayır.

Peki tutarları belirleyen belediye meclis üyeleri bu tutarlarla 5 yıl içinde belediyenin hak sahiplerine otopark inşa etmesi zorunluluğunun olduğunu biliyorlar mı? Sanmam. Onlar bu tutarların, müteahhitlerin otopark yapacakları yere bir kaç daire daha sıkıştırıp, daha fazla kar elde etme çabalarının karşılığı, belediyeye ödedikleri bir ceza tutarı olduğunu sanmaktadırlar. Muhtemelen! Benim tahminim bu! Değilse, cevap verirlerse öğreniriz. Bu ceza tutarlarının da normal belediye geliri olduğunu sanıyorlardır. Yüksek belirleyip müteahhitleri zora sokmanın anlamı yok diye de düşünmüş olabilirler. Komik değil mi? Müteahhitlerimiz daha çok kazansınlar diye düşünmüşlerdir. Gerçek durumu ise, sadece müteahhit veya müteahhit yakını meclis üyeleri biliyordur. Bu durumu da ellerini ovuşturarak sağlıyorlardır.

Peki, Gerzeliler belediyeye müracaat etse! Ve dese ki, “nerede bizim otoparklarımız?” Belediye ne diyecek? Hiçbir şey diyemez! Çünkü parası ödendiği halde, hak sahipleri için inşa edilmeyen 5 binin üzerinde otopark var. Hemşerilerimiz yerden göğe kadar haklıdır. Dava açsa, tazminat alır! Otoparkını da öyle ya da böyle yaptırır.

Bu durumda, trafiğin yegane sebebi olan otopark olması gerçeği müteahhitleri pek ilgilendirmemektedir.  Peki bu sorun kimi ilgilendirir? Belediyecileri, siyasi parti mahalli idareler yetkililerini, belediye meclisi üyelerini, şimdilerde de benim gibi aday adaylarını. AKP’nin gönül belediyeciliği işte böyle gönüllere ferahlık serpmektedir.

Bir önceki dönem olan 2009-2019 aralığında otopark paraları toplanmaktaydı, tamam. Nasıl harcanmıştır? Meçhul! Ama 2020-2023 AKP gönül belediyeciliğinde tutarlar da iyice indirilmiştir. İndirilmiş bu tutarların da akıbeti de bilinmemektedir. Bu tutarlar kimin lehine indirilmiştir? Müteahhitler lehine. İnşa edilecek park alanı maliyetlerinin 10’da, 18’de 1’i karşılığına kadar indirilmiştir. Toplandıysa, toplanan bu paraların otopark inşası dışında nasıl harcandığı da bilinmemektedir.

İşte buradan çıkaracağımız sonuç, belediye meclislerinde, belediyecilik yapan kişilerin, belediye ile iş ilişkisi içinde olmamaları gerekmektedir. Eğer belediye ile iş ilişkisi varsa, hizmet bekleyen biz hemşerilerin haklarının korunmayacağını artık bilmeliyiz. Bu durumun, belediye meclisi çalışma yönetmeliğinin 7/a maddesinde açıkça ifade edildiğini de bilmeliyiz. Yani bu duruma aykırı, bu ve benzeri kararlar hukuken sorunludur diyebiliriz.

Kısaca ifade etmemiz gerekirse, belediyemizi müteahhit belediyesi olmaktan kurtarmalıyız. Yoksa küçücük kentimizde trafik sorunu, otopark sorunu ve daha nice, konforlu yaşamımıza aykırı belediye sorununu yaşamaya devam edeceğiz.

Onun için yeni dönemde vereceğiniz siyasi kararlarda, bu durumları göz önünde bulundurmanız da yararınızadır. Yeni dönemde, bu şekilde çalışacağı aşikar belediyecilere görev vermemelisiniz.

Kötü belediyecilikle, haklarımızı ihlal eden, bizleri sıkıntıya sokabilecek benzer belediyecilik konularında, sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bunları yapmamızın nedeni ise, Gerze’de kötü belediyecilik gerçeklerini gösterip, bizim gelecekte halkçı, halk için belediyecilikle neleri yapmayı taahhüt ettiğimizi ifade etmeye çalışmamızdır. Bir sonraki videomuzun konusu, doğal afet risklerine ilişkin, bir önceki videomuzun devamı niteliğinde, Gerze Belediyesi’nin durumu olacaktır.”